YENİ SINAV SİSTEMİ OLAN YKS'DE ÖĞRENCİLERİ NELER BEKLİYOR
Güncelleme 

YENİ SINAV SİSTEMİ OLAN YKS'DE ÖĞRENCİLERİ NELER BEKLİYOR

Bilindiği üzere son zamanlarda çokca şikayet edilen ve sürekli değiştirilmesi talep edilen üniversiteye giriş sınavı olan yüksek öğretime giriş sınavı ( Ygs) ve lisans yerleştirme sınavı ( Lys) kaldırıldı ve yerine Yüksek öğretim kurumları sınavı yani (YKS) geldi. Peki bu yeni sistemde öğrencileri neler bekliyor?

YENİ SINAV SİSTEMİ OLAN YKS'DE ÖĞRENCİLERİ NELER BEKLİYOR
YENİ SINAV SİSTEMİ OLAN YKS'DE ÖĞRENCİLERİ NELER BEKLİYORGenel olarak belirtmek gerekirse öğrenciler için değişen en büyük şey, artık sınav 2 oturum halinde 2 farklı dönemde değil, aynı gün içerisinde yapılacak. Bununla birlikte öğrencilerde oluşan aşırı stresin önüne geçilmesi hedefleniyor. Sınav sorularının içeriği ve konuları bakımından pek fark bulunmasa bile sınav sorularının eskiye nazaran daha kolay olması bekleniyor. Matematik ve Türkçe'nin katsayılarının arttırıldığı bu yeni sistemde, öğrenciler hangi alandan girerse girsin matematik çözecek.

Yeni sistemde hedeflenen ve hayata geçirilmesi beklenen bir diğer konu ise öğrencilerin yetenekleri üzerinde daha geniş çaplı eğitim ve araştırmalar yapılıp bir kaç sene sonra yeteneklerin de sınava etki ettiği bir sisteme doğru gidiliyor. Örneğin beden eğitimi okuyacak olan bir çocuğunun kesinlikle o alanda yetenekli olması beklenecek aksi taktirde yeteneklerinin tespiti ve ardından ona uygun seçeneklerin sunulması söz konusu olacak. Bu şekilde farklı bölüm okuyup çok başka bir alanda iş sahibi olan üniversite öğrencisi sayısının düşürülmesi ve alanında uzman bireylerin yetiştirilmesi hedefleniyor.

Matematik katsayı sınav Sınav soruları

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500