Kıdem tazminatını artırmanın yolu
Güncelleme 

Kıdem tazminatını artırmanın yolu

Çoğu çalışan kıdem tazminatının brüt ücretten ibaret olduğunu sanıyor. İşten isteği dışında ayrılınca, hak ettiği tazminatı da buna göre hesaplayıp, ödenen tutarı kabul ediyor. Peki kıdem tazminatınızı nasıl artıracaksınız?

Kıdem tazminatını artırmanın yolu
Kıdem tazminatını artırmanın yoluÖrneğin; asgari ücret alan işçi bir yıl sonra işten çıkarılırsa eline 1764 TL kıdem tazminatı geçer. Tazminattan sadece Damga Vergisi kesiliyor. İşçi sadece bu ücreti kabul ederse eksik ödeme almış olur.

BRÜTÜ KONTROL ET

Brüt maaşa nelerin dahil olduğu çok önemli. Kıdem tazminatına esas olarak alınan brüt maaş çalışanların bordrolarında belirtiliyor ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildiriliyor. Birçok işyeri hile yaparak gerçek maaş yerine bordrolara asgari ücret yazıyor ve SGK’ya bunun üzerinden prim ödüyor. Bu yolla çalışanın daha az tazminat almasına neden oluyor.

 

 

 
Bir kişinin bir işletmeye yada bir kuruma verdiği hizmetler karşılığında, çalıştığı işletme yada kurumdan aydan ay'a almış olduğu paraya "maaş" denir. Brüt maaş diğer adıyla Brüt ücret; Bir çalışanın net maaşının üzerine sosyal güvenlik primleri, işçi payı, gelir vergisi gibi kesintilerin eklenmiş haline "Brüt maaş" yada "Brüt ücret" denir.

 

HAKKINI ARA

  • Maaşlar düşükten gösteriliyorsa, bordroda gerçek maaşınız yoksa aldığınız fazla parayı gösterir belgeleri mutlaka saklayın. Bu belgelerle arabulucuya başvurup tazminatınızı artırabilir ve gerçek maaşınız üzerinden alabilirsiniz. İşçinin ücreti ne kadar olursa olsun tazminatın yıllık tutarı 4732 lirayı aşamıyor.

 

 

 
Normalde 454 gün süren iş davaları arabulucu sayesinde, kıdem gibi meselelerle ilgili sorunlar bir günde çözülecek. Kıdem, ihbar tazminatlarında veya ücret alacaklarında 5 yıl içinde arabulucuya başvuru yapabilirsiniz.

 

HANGİ ÖDEMELER TAZMİNATA DAHİL?

Yemek yardımı, kasa tazminatı, gıda yardımı, yakacak yardımı, Ramazan kolisi, eğitim yardımı, konut yardımı, giyecek yardımı, erzak yardımı, sosyal yardım niteliğindeki ayakkabı ya da bedeli, unvan tazminatı, aile yardımı, temettü, havlu ve sabun yardımı, taşıt yardımı, yıpranma tazminatı, nitelik zammı, sağlık yardımı, mali sorumluluk tazminatı, bayram harçlığı, sağlık sigortası, lojman tahsisi, aydınlatma, yakıt, su bedeli, teşvik primi, devamlı ödenen primler tazminat için hesaplanan brüt ücrete dahil edilir.

 

Kaynak:yenisafak.com

Kıdem tazminatı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500