Nefes Darlığı Neden Olur ?
Güncelleme 

Nefes Darlığı Neden Olur ?

Hemen herkes hayatının bir döneminde az veya çok nefes darlığı çekmiştir.

Nefes Darlığı Neden Olur ?
Nefes Darlığı Neden Olur ? 

 Yürürken merdiven çıkarken veya uyurken aniden nefessiz kalıp fırlayarak uyanmışsınızdır. Yada yaptığınız bir spor sırasında, voleybol oynarken, futbol yaparken hatta bazen durduk yere bile birden solunum sıkıntısı çekmiştir. Peki, nefes darlığı neden olur ?
Her ne neden ile olur ise olsun veya ne sıklıkta olur ise olsun nefes darlığı ciddi ve yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Dikkate alınmaz ise ciddi kayıplar ile sonuçlanabilir. Yeni başlayan bir hastalığın habercisi veya zaten var olan bir hastalığın ilerlemesi sonucu dışa vuran bir belirti olabilir. İnsanoğlu nefes aldığı sürece vardır zaten.
Nefes darlığı tıp dili ile dispne; akciğerlerdeki bronşların daralması sonucu güçlükle soluk almaya çalışmadır. Nefes darlığı, solunum ritminin değişerek az az veya çok fazla sayıda soluk alınmasıdır. Nefes darlığı, fiziksel veya ruhsal bir neden ile oluşuyor olabilir. Kişide; KOAH, kalp yetmezliği, aort kapağında daralma, kalp krizi, akciğer iltihabı, astım, bronşit, zatüre, anemi, göğüs duvarı hastalığı, kifoz, kifoskolyoz, guatr gibi hastalıklar nefes darlığına neden olur. Bu hastalıklardan her hangi birinin olması nefes darlığına sebep olabilir. Ya da nefes darlığı bu gibi hastalıkların teşhisi için belirti olarak da ortaya çıkmış olabilir. Ayrıca ruhsal ve psikolojik bozukluklar da nefes darlığına yol açabilir. Depresyon hali, panik atak, heyecanlanma, aşırı korku ve kaygılanma solunumda güçlük ve düzensizlik ile seyir edebilir. Genel olarak ruhsal nedenlere bağlı nefes darlığı psikolojik tedavi ve ilaçlar sonrası düzeltilebilir.                                                                                                                         Kaynak:bilgizar.com

 

Nefes Darlığı KOAH astım

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500