Şaşılık Nasıl Tedavi Edilir ?
Güncelleme 

Şaşılık Nasıl Tedavi Edilir ?

Normal şartlarda her iki gözde birbiriyle paralel doğrultuda uyumlu hareket ederler. Ancak bazı durumlarda gözlerden biri uyumunu kaybeder. Bu durumda şaşılık oluşur. Tek bir gözde değil her iki gözde de oluşabilir. Çocuklarda veya erişkinlerde olabilir. Şaşılık psikolojik sorunlara veya göz tembelliğine yol açabilir. Sonradan şaşı olunabileceği gibi doğuştan da olunabilir. Şaşılığın çeşitlerine göre birçok tedavi yöntemleri vardır. Peki, şaşılık nasıl tedavi edilir ?

Şaşılık Nasıl Tedavi Edilir ?
Şaşılık Nasıl Tedavi Edilir ? 

Şaşılık tedavi yöntemlerini cerrah dışı ve cerrahi yöntemler olarak ikiye ayırabiliriz. Cerrah dışı yöntemler; gözlükle tedavi, ortoptik tedavi veya test amaçlı Botulinum Toksin A uygulanmasıdır. Cerrahi yöntemlerde ise gözlerin uyumlu hareketini bozan dengenin yeniden kurulması ve göz kaslarına müdahele edilir. Göz yorgunluğuna ve baş ağrısına sebep olan hastanın kendisinin fark etmesinin zaman aldığı gizli şaşılık genellikle gözlükle tedavi edilir. Şaşılık gözlükle geçmiyorsa şaşılık ameliyatı olunması gerekebilir. Ameliyat birçok şaşılık tipinde olumlu sonuç vermektedir. Genel anestezi altında yapılan ameliyat yaklaşık olarak otuz dakika sürer. Ortoptik tedavi göz kaslarını kuvvetlendirmek amacıyla yapılır. Aynı zamanda her iki gözle görme yeteneğini güçlendirir. Bu durum günlük hayatımızda oldukça işe yarar. Araba sürerken, basketbol gibi mesafe ve zaman ayarlamaları gereken sporlarla uğraşırken daha başarılı olmamızı sağlar.


Ameliyat olunmuş ancak tam düzelmemiş hastalarda, felçten dolayı oluşan şaşılıklarda botoks (Botulinum Toksin)uygulanır. Bazı durumlarda guatr hastalığından dolayı gözünde kayma oluşmuş hastalarda da uygulanabilir. Şaşılığın oluşmasından hemen sonra botoks tedavisi uygulanırsa tam düzelme mümkün olabilir.

Kaynak:bilgizar.com

Şaşılık botoks göz kasları Şaşılık tedavi yöntemleri

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500