Vücudu Koruyan Antioksidan Gıdalar
Güncelleme 

Vücudu Koruyan Antioksidan Gıdalar

Güneş ışığına maruz kalmak, hava kirliliği, alkol ve sigara içmek, sağlıksız ve dengesiz beslemek gibi etkenler erken yaşlanmaya neden olan etkenlerdendir.

Vücudu Koruyan Antioksidan Gıdalar
Vücudu Koruyan Antioksidan Gıdalar 

Antioksidanlar bu gibi etkenlere karşı vücudu korur, ölü hücreleri ve toksinleri vücuttan uzaklaştırır ve yaşlanmayı geciktirir. Ayrıca kansere yakalanma riskini en aza indiren antioksidanlar, kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon gibi hastalıklara da iyi gelir. Antioksidanların bir kısmını vücudumuz üretir, bir kısmını da beslenme yoluyla alırız. Peki, vücudu koruyan antioksidan gıdalar nelerdir ?

 

Antioksidan yönünden zengin birçok gıda vardır. Çilek, böğürtlen, yaban mersini, ahududu gibi içerisinde birçok vitamin ve mineral bulunan meyveler antioksidan yönünden de zengin meyvelerdir. Lahana, brokoli, Brüksel lahanası ve karnabahar gibi besinlerin de antioksidan içeriği fazladır. Bu besinler aynı zamanda kansere karşı da bire birdir. Uzmanlar tarafından bu besinlerin haşlayarak veya buharda pişirilerek tüketilmesi tavsiye edilmektedir. En çok tüketilen sebzeler arasında gösterilen domates de antioksidan içeren besinlerdendir. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin de güçlenmesine yardımcı olan domatesin antioksidan içeriğinin ortaya çıkması açısından pişirilerek tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Doğal antibiyotik olarak da bilinen sarımsak aynı zamanda antioksidan deposudur. Bunlara ek olarak ülkemizde en çok tüketilen içeceklerden olan çay da antioksidan yönünden zengindir. Özellikle yeşil çayın antioksidan içeriği fazla olduğundan dolayı uzmanlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bunların yanı sıra kırmızı üzüm, ıspanak, havuç, pancar, soya, tam tahıllı gıdalar, ceviz, badem, zeytinyağı, kiraz, elma gibi besinler de antioksidan içeren besinlerdir.

Kaynak:bilgizar.com

antioksidan deposu antioksidan Doğal antibiyotik antioksidan içeren besinler

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500