AIDS Belirtileri ve Tedavisi nedir
Güncelleme 

AIDS Belirtileri ve Tedavisi nedir

Yüzyılımızın belki de en çok korkulan hastalıklarından biri olan AIDS, son derece tehlikeli ve bulaşıcı bir virüs hastalığıdır.

AIDS Belirtileri ve Tedavisi nedir
AIDS Belirtileri ve Tedavisi nedir AIDS’a neden olan virüs HIV adı verilen virüstür ve cinsel yol ile bulaşmaktadır. Bundan dolayı tek eşli toplumlarda yayılma ihtimali çok daha güçtür.

Belirtileri
Belirtiler bireyde kendini hemen göstermemekle birlikte yıllar sonra dahi ortaya çıkabilmektedir. Şüphelenilen durumda HIV virüs vücuda bulaşıp bulaşmadığını anlamak için aradan en az 3 ay geçmesi beklenmelidir. Çünkü bu süreden önce virüs henüz vücutta tespit edilemez.

HIV virüsü vücuda bulaştığında vücudun çeşitli hücrelerine yerleşerek çoğalır ve bağışıklık sistemini gittikçe zayıflatır, vücudun savunmasız ve dirençsiz kalmasına neden olur. Vücut zayıflayınca, hafif hastalıklarda dahi kendini koruyamaz hale gelir. Nadiren görülen hastalıklar dahi HIV virüs bulaşan bireylerde daha sık rastlanır. Tüm bunlarla birlikte deri yüzeyinde yaralar lekeler, sebepsiz ateş, ağız ve deride uçuklar, gece terlemeleri, ishal, öksürük ve kilo kaybı gibi bulgular meydana gelir. Bu belirtilerin birkaçını hastada gözlenmesi halinde AIDS akla gelebilir. Kesin ve net sonuca ulaşmak için test yaptırmak gerekmektedir.

Tedavisi
Günümüzde AIDS hastalığının kesin tedavisi bulunmamaktadır. Ancak istikrarlı bir tedavi ve düzenli ilaç kullanımı hastanın daha uzun yaşamasına olanak sağlayabilmektedir. Tedavi kesinlikle doktor kontrolü ne yapılmalı ve yaşam boyu devam edilmelidir.

Kaynak:bilgipenceresi.net

hiv aids

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500