Hazine Taşınmazları Üzerinde Ağaçlandırma Yapmak İsteyenlere Büyük Kolaylık
Güncelleme 

Hazine Taşınmazları Üzerinde Ağaçlandırma Yapmak İsteyenlere Büyük Kolaylık

Hazine taşınmazlarının ağaçlandırma amaçlı kiralanmasını teşvik ediyoruz.

Hazine Taşınmazları Üzerinde Ağaçlandırma Yapmak İsteyenlere Büyük Kolaylık
Hazine Taşınmazları Üzerinde Ağaçlandırma Yapmak İsteyenlere Büyük KolaylıkÜlkemizde orman alanlarını çoğaltmak, toprak, su ve bitki arasında bozulan dengeyi kurarak erozyonu önlemek ve insanlarımızın daha yeşil, temiz ve güzel bir ortam içinde yaşamalarını sağlamak amacıyla Milli Emlak Genel Müdürlüğünce hazine taşınmazlarının ağaçlandırma amaçlı kiralanması teşvik ediliyor.

Milli Emlak Genel Müdürlüğünce 2003 yılından bugüne kadar 86 milyon metrekarelik alan ağaçlandırma amaçlı olarak kiraya verilmiştir. İl bazındaki sonuçlara baktığımızda 21 milyon metrekare ile İzmir ilk sırada yer alırken 12 milyon metrekare ile Ankara ikinci sırada, 7 milyon metrekare ile Şanlıurfa ve Konya üçüncü sırada yer almaktadır.

Hazine taşınmazlarının ağaçlandırma amaçlı kiralamalarında sağlanan en önemli avantajlardan biri taşınmazın kira bedelinde ilk 5 yıl için yüzde 50 oranında indirim uygulanmasıdır. Kira bedeli, Orman Genel Müdürlüğünce fidan türleri ve arazi verim sınıfları dikkate alınarak her yıl yeniden belirlenen bedel üzerinden hesaplanmaktadır.

Belediye ve belediye mücavir alan sınırları dışında kalan Hazine taşınmazları üzerinde kavak, kızılağaç, okaliptüs, badem, antepfıstığı, zeytin, ceviz, fıstıkçamı, kızılçam, sedir, göknar, ladin, akasya vb. türler için 10 yıla kadar ağaçlandırma izni verilebilmektedir.

Ağaçlandırma amaçlı kiralama talebinde bulunmak isteyen vatandaşlarımız Defterdarlık ve Mal müdürlüklerine başvuruda bulunabildikleri gibi Milli Emlak Genel Müdürlüğünün web sitesi (www.milliemlak.gov.tr) üzerinden de elektronik olarak başvurabilirler.

Ayrıca Milli Emlak Genel Müdürlüğünün web sitesinde ağaçlandırma kiralamaları hakkında ayrıntılı bilgileri içeren tanıtıcı broşürler mevcuttur.
Orman Genel Müdürlüğü Milli Emlak Genel Müdürlüğü ağaçlandırma orman

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500