TEOG ’UN YERİNE LGS
Güncelleme 

TEOG ’UN YERİNE LGS

Milli Eğitim Bakanlığı yeni açıkladığı sınav sisteminin adını Liseye Giriş Sınavı (LGS) olarak açıkladı. Yeni sınav sistemi LGS 2018-2019 yılından itibaren uygulanmaya başlayacak.

TEOG ’UN YERİNE LGS
TEOG ’UN YERİNE LGS2017-2018 yılında sadece 8. Sınıf öğrencilerini kapsayacak şekilde geçiş sınavı yapılacak ve son merkezi sınav olacak. 2017-2018 yılında sınava girecek 8.sınıf öğrencileri yüzde 70 sınav puanı yüzde 30 diploma puanıyla liselere yerleştirilecek. 2018-2019 yılından itibaren yapılacak olan LGS için her Milli Eğitim Müdürlüğü kendi sınavını yapacak, sorular Milli Eğitim Bakanlığının soru havuzundan seçilecek.

Önümüzdeki yıldan itibaren merkezi sınav sistemi tamamen kaldırılmış olacak. LGS de daha çok diploma notu ön planda tutulacak. Bu sayede öğrencinin derslerindeki başarısının artması sağlanmış olacak. 6. 7. Ve 8. sınıf öğrencileri bu sistemde kendi sınavlarına girmekle birlikte Milli Eğitimlerin yaptığı sınavlara da girmiş olacak. Öğrencilerin liseye geçiş döneminde 6. Ve 7. Sınıflarda not ortalamasının yüzde 20 si, 8.sınıfta not ortalamasının yüzde 60’ı hesaplanarak Fen Lisesi gibi okullara tercihleri doğrultusunda yerleştirilmesi sağlanacak.

Özellikle büyükşehirlerde öğrencilerin okullara yerleştirilmesinde ulaşım açısında ciddi sıkıntılar yaşanmaktaydı. Yeni sistemle birlikte Bakanlık bu sorunu çözüme kavuşturmak için çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar neticesinde öğrenci evine en yakın okulu tercih edebilecektir. Diploma notuna göre yerleştirilecek öğrenci ilk tercihte yerleşememesi durumunda ikinci tercihine göre boş kalan kontenjanlara yerleştirilecek.

Milli Eğitim Müdürlüğü LGS Fen Lisesi Diploma notu sınav sistemi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500