TEOG Sistemi Değişti! Artık TEOG’un Yerini POS Alıyor!
Güncelleme 

TEOG Sistemi Değişti! Artık TEOG’un Yerini POS Alıyor!

Temel Eğitimden Ortaöğretime geçiş sınavı olarak adlandırılan TEOG bu yıl birçok maceranın başrolünde yer aldı. Sistem değişecek mi değişti mi derken TEOG için son karar verildi.

TEOG Sistemi Değişti! Artık TEOG’un Yerini POS Alıyor!
TEOG Sistemi Değişti! Artık TEOG’un Yerini POS Alıyor!Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın sözlerinin ardından gelen talimat ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı sistem de değişikliğe gideceğini açıklayarak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavını kaldırdığını çok kısa bir süre önce duyurdu. Bu noktada Temel Eğitimden Ortaöğretime geçiş sınavı kaldırılırken yerine gelecek sistem hakkında birçok söylenti gezinirken net bir açıklama yapılmamıştı. Ancak MEB’in hazırladığı yeni modelin Cumhurbaşkanı ve Başbakana sunulmasının ardından yeni sistem de genel çerçeve ile belirlenmiş oldu. Bu yıl öğrenciler son kez merkezi sınav ile sınava girecek ancak önümüzde ki yıl ile birlikte sistemde büyük bir yenilik devreye sokulacak.

Yeni modele baktığımızda Proje Okulları sistemi devreye girmiş bulunuyor. Türkiye’nin en iyi okulları olarak belirlenen Fen ve Sosyal bilimler liseleri Anadolu, aynı zamanda İmam Hatip, Sanat ve Spor okulları listelenecek. Proje okulları sınavına her öğrenci girebilirken okullar belirli bir kontenjan açacak bu noktada %8 lik bir dilim proje okullarına yerleştirilecek. Geri kalan %92’lik dilim ise adrese dayalı sistem ile yerleştirilecek. Bulunduğu bölgeye bağlı olarak sistem içerisinde istediği okul türüne kaydını yaptırarak seçimini yapmış olacak. Sistemin ayrıntıları ilerleyen günlerde daha da belirlenmiş olacak.


 

MEB Proje Okulları Ortaöğretime Geçiş Sınavı TEOG

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500