Adalet Bakanlığı'nda Klavye Sınavı
Güncelleme 

Adalet Bakanlığı'nda Klavye Sınavı

Adalet Bakanlığına bağlı mülhakat adliyelerinde son dönemde yapılan ya da yapılması planlanan çalışanlara yönelik klavye sınavı, bakanlık tarafından önerilen oldukça yerinde bir çalışmadır.

Adalet Bakanlığı'nda Klavye Sınavı
Adalet Bakanlığı'nda Klavye SınavıBilindiği üzere 2006 yılında Adalet Bakanlığı Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) ne geçiş yapmış ve tüm mülhakatlarda sistem aktif hale getirilmiştir.Uyap sistemi bir çok yeniliği beraberinde getirdiği gibi çalışanlara büyük kolaylık sağlamaktadır. Eski yöntemde daktilo veya word belgesi ile evraklar hazırlanmaktaydı. Her evrak tek tek hazırlanmakta yeniden yazılmaktaydı. Word sistemi ile birlikte sayfalarca örnek evrak veya tutanak masaüstünü kaplamaktaydı. Uyap sistemi ile bu tür zahmetler tamamen ortadan kalkmış oldu.

Yakın bir geçmişte bildiğim bir adliyede yapıldığını öğrendiğim klavye sınavı sonrası başarılı olamayan zabıt katiplerinin olduğunu öğrendim. Uyap sistemi birçok yeniliği beraberinde getirdiği gibi duruşma dışındaki evrak hazırlama işlemlerinin tek tıkla yapılıyor olması özellikle eski çalışanlarda klavye konusunda gerilemeye sebebiyet vermiştir. Bazı bürolarda çalışan personelin çoğu zaman klavye ile işi bile olmamaktadır. Ancak bu durum personelin suçu değildir. Komisyon bu hususta kademeli olarak personelin yerini değiştirmek suretiyle tüm çalışanların her konuda bilgi sahibi olmasını sağlamakla birlikte klavye yazımında da geri kalmalarının önü alınmaktadır.

Yapılan bu klavye sınavında başarısız olan memurların seminer veya eğitim şeklinde bir çalışmaya katılacakları, sonrasında yine sınava tabi tutulacakları planlanmaktadır. Yine başarısız olunması durumunda ise personele ne gibi bir yaptırım uygulanacağı henüz netlik kazanmamıştır

 

 

UYAP klavye sınavı Adalet Bakanlığı Uyap sistemi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500