ÖĞRETMENE PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ
Güncelleme 

ÖĞRETMENE PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ

Milli Eğitim Bakanlığı geçen haftalarda 12 ilde öğretmene performans değerlendirmesi konulu çalışma başlatmıştı. Yine Milli Eğitim Bakanlığı sessiz sedasız bir uygulamaya imza attı. https://opds.meb.gov.tr/ adresinden performans değerlendirmesi açtı.

ÖĞRETMENE PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ
ÖĞRETMENE PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİBu sayfada müdür, öğrenci velisi, öğrenci ve öğretmen ile zümre öğretmeni ve özdeğerlendirme sekmelerinden, ilgili öğretmen hakkında değerlendirme yapılacaktır. Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan açıklamada Bakanlığın elde edilen her başarısızlığın ve olumsuzluğun ardında öğretmeni işaret ettiği değerlendirmesi yapılırken Milli Eğitim Bakanlığının bu tutum ve davranışının pilot il olarak seçilen illerde faaliyete geçirilecek olan bu uygulama ile bir kez daha anlaşıldığı savunulmaktadır şeklinde beyan edildi.

Her türlü başarısızlığı baş sorumlusu olarak gösterilen öğretmenliğin, sürekli olarak denetime alınması, değerlendirmeye tabi tutulması, eleştirilmesi, öğretmenlik mesleğine alenen bir hakarettir. Hele ki baş öğretmenin Mustafa Kemal Atatürk olduğu gerçeği var iken öğretmenlik mesleğine bu denli saldırının yapılması kabul edilebilir bir durum değildir. Öğretmene performans değerlendirmesi yapmak yerine, yıl sonu itibari ile öğretmenler hakkında çalıştaylar düzenlenebilir, seminerler aldırılabilir, kurslara gönderilebilir ancak velinin ve öğrencinin, öğretmeni değerlendirmesi ortaya çok absürt bir durum çıkarmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 12 ilde pilot uygulaması başlatılan öğretmen performans değerlendirmesi, eğitim kalitesini artırmak ve eğitim politikalarına yön verecek veri toplamak amacıyla mesleğin genel yeterliklerine dayalı gerçekleştirilecek olmakla birlikte performans değerlendirme sistemiyle, öğretmenlerin görevini yaparken gösterdiği gayret, öğrenciye ders anlatmadaki verimliliği, anlattığı dersin öğrenci tarafından geri dönüşüm başarısı ve ders anlatmadaki tecrübesinin tespit ederek gerek duyulan eğitimlerin belirlenmesi ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesini hedeflendiği belirtilmektedir. Ancak bu sistem öğretmenlerde tam tersi bir durum da ortaya çıkartabilecektir. Belki öğrenciye bakış açısı değişecek, belki de ne kadar çabalasam da kimseyi memnun edemiyorum düşüncesi oluşup mesleğini isteksiz yapmaya başlayacak. Bu ve bunun gibi bir çok olumsuz durum ortaya çıkabilir, bu nedenle öğretmen hakkında alınacak kararların aktif öğretmenlerden oluşacak bir kurul tarafından alınması ve uygulanması daha isabetli bir karar olacağı kanaatindeyim.

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlik mesleği MEB Eğitim Bir-Sen performans değerlendirme sistemi öğretmen

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500