Taşeron İşçilere Kadro Konusu Yeniden Gündemde!
Güncelleme 

Taşeron İşçilere Kadro Konusu Yeniden Gündemde!

Taşeron işçilere kadro konusu uzun süredir gündemde yer alırken bu noktada sona yaklaşıldı. Yeni bir sistem ile taşeron işçilerin isimlerinde değişikliğe gidiliyor. Taşeron kelimesi kaldırılırken yerine kamu çalışanı kelimesi geliyor ve taşeronlar artık 4E sistemine geçiyor.

Taşeron İşçilere Kadro Konusu Yeniden Gündemde!
Taşeron İşçilere Kadro Konusu Yeniden Gündemde! 

Toplamda ortalama olarak 817 bin işçiyi ilgilendiren haber hakkında artık sona gelindiği açılandı. Devlet kurumlarında çalışan azımsanmayacak sayıda ki taşeron işçi için düzenlemeler hazırlandı. Yeni isimleri kamu çalışanı olan taşeron işçiler özel bir statüye sahip olacak. Bu noktada statüsünde sözleşmeli personel olarak yer alırken kadroda 4E’de yer alacak. 657 sayılı kanunda yer alan 4E personeli artık kamu çalışanı olarak adlandırılacak. Emeklilik durumunda ise emeklilik sandığında 4C kapsamında yer alacak ve Emekli sandığı kapsamında hizmet alacak.

Sözleşme konusunda ise yeni bir düzenleme ile artık sözleşmeler 3 er yıllık dönemler ile yapılarak bu süreç içinde performans kriteri devreye girecek. Aynı zamanda personel alımında birçok kurumda uygulanan ve 15 Temmuz sonrası daha denetimli hale gelen güvenlik ve arşiv taramaları kamu çalışanlarına da yapılacak. Mülakat sınavı ile yapılacak alımlarda 3 er yıllık sözleşmeli kamu çalışanı alınmış olacak. Taşeron işçilerin en çok şikayetçi olduğu ücret konusunda da gerekli düzenlemeler sağlanırken ücret eşitleme çalışmaları yapılacak. Aynı işi yapan personel ile taşeron işçi arasında ki farkın kapatılması amaçlanıyor.


 


 

taşeron işçi sözleşmeli personel Emeklilik Sözleşme Taşeron işçiler Emekli sandığı kamu çalışanları

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500