YÖK Katkı Payı ve Öğrenim Ücretlerini Açıkladı


YÖK Katkı Payı ve Öğrenim Ücretlerini Açıkladı

YÖK katkı payı ve öğrenim ücretlerine dair kararını Resmi Gazetede duyurdu. Cari hizmet bedeli kapsamında alınan katkı payları ve öğrenim ücretleri tutarı belirlendi.

YÖK Katkı Payı ve Öğrenim Ücretlerini Açıkladı
YÖK Katkı Payı ve Öğrenim Ücretlerini Açıkladı Ömer Aykut

 

 2017-2018 yılına ait birinci öğretim, açık öğretim bununla birlikte ikinci öğretim ve uzaktan öğretim ücretlerinin tutarları belirlendi. Bu noktada Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanuna göre yurtdışından ülkemize yükseköğretim görmek adına gelen öğrencilerden öğrenim ücreti olarak 230 TL alınacağı bildirildi. Binlerce öğrencinin beklediği haberin açıklanmasının ardından devlet katkısı miktarı geçtiğimiz dönem ile sabit tutuldu ve bir değişikliğe gidilmedi. Bununla birlikte yükseköğretime kayıt aşamasında yahut yenileme aşamasında özürlülük ölçüyü ve sağlık kurulu raporu ile birlikte engelli olduğuna dair rapor getiren öğrencilerden engelleri oranında indirim yapılması kararlaştırılmıştır.

Eğitim alanında yapılan yenilikler ve ülke şartları göz önüne getirildiğinde Suriyeli öğrenciler içinde düzenleme getirilmiş olup bunun yanı sıra yurt dışından kabul edilecek öğrencilerden alınacak öğrenim tutarları da kararlaştırıldı. YÖK’ün belirlediği kontenjanlar kapsamında yerleştirilme yapılırken bu öğrencilerde öğrenim ücreti ve katkı payına tabi olacak. Ancak Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar başkanlığı bütçesinden bu öğrencilerin ücretleri karşılanarak ücretsiz bir eğitim sağlanacak. Tüm bu düzenlemeler YÖK tarafından düzenlenerek basın açıklaması gerçekleştirilmiştir. 2017-2018 dönemi katkı payı ve öğrenim ücret düzenlemesi yukarıda ki gibidir.


 

.  

 

YÖK uzaktan öğretim ücretleri öğrenim ücreti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500