Belediye Başkanı Nasıl Olunur
Güncelleme 

Belediye Başkanı Nasıl Olunur

Belediye Başkanı Nasıl Olunur Kısaca Belediye Başkanının Görevleri Nelerdir

Belediye Başkanı Nasıl Olunur
Belediye Başkanı Nasıl OlunurBelediye Başkanlığı Hakkında Bilgi

KPSS ve Vatandaşlık Bilgileri konu paylaşımlarında sizlere Belediye Başkanı Nasıl Olunur Kısaca Belediye Başkanının Görevleri Nelerdir özet olarak açıklamak istiyoruz.

Her beş yılda bir yerel seçimler ile seçilen belediye başkanları, makamın en üst yetkilisi ve aynı zamanda tüzel temsilcisidir. Kanunda belirtildiği şekliyle bağımsız olabileceği gibi bir parti adayı olarak da seçimlere girilebilir. Yine kanuna göre belediye başkanı görev aldığı süre boyunca hiç bir siyasi partinin denetim ve yönetim organında görev alamaz, herhangi bir spor klübü’nün yöneticisi olamaz.

Bu yazımızda belediye başkanı nasıl olunur, belediye başkanının görevleri nelerdir gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

 

Belediye Başkanı Nasıl Olunur?

Her beş yıl da bir yerel seçimler ile adaylar arasından seçilen belediye başkanı, bağımsız bir aday olarak seçime girebilir ya da bir parti adayı olarak seçimlere katılabilir. Kanunda belirtildiği şekliyle belediye başkanının görev süresi boyunca bir partinin denetim ve yönetim organlarında bulunmaması gerekmektedir.

Belediye makamının en üst temsilcisi olan belediye başkanı, belediyenin her türlü hak ve menfaatini korumakla yükümlüdür.

 

Belediye Başkanının Görevleri Nelerdir?

  • Belediye başkanı makamın en üst temsilcisidir. Belediyeyi yöneten ve idare eden en yetkili kişidir. Görev kapsamında makamın her türlü hak ve menfaatini korumakla yükümlüdür.
  • Belediyeyi resmi törende ya da resmi dairelerde, bir dava durumunda temsil etmek, gerektiğinde vekil tayin etmek belediye başkanının görevidir.
  • Belediye başkanı meclis ve encümene başkanlık etmektedir.
  • Belediye’ye ait olan taşınır ve taşınmaz mallar belediye başkanının idaresindedir.
  • Meclis ve encümen tarafından alınan kararlar belediye başkanı tarafından uygulanmaktadır.
  • Belediyenin ihtiyaç duyduğu personeli atamak ve bağlı kuruluşları denetlemek belediye başkanının görevidir.
  • Şartsız bağış kabul etmek, görev alınan bölgenin huzur ve güvenliğini sağlamak, bütçeyi belirlenen esaslara göre kullanmak önemli görevlerinden birisidir.

Kaynak:bilgiyuvasi1.info

Belediye Başkanı belediye başkanı nasıl olunur Belediye Başkanının Görevleri

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500