Pisagor’un Bilimsel Hayatı ve Çalışmaları
Güncelleme 

Pisagor’un Bilimsel Hayatı ve Çalışmaları

​Dünya Bilimine Yön Verenler ile ilgili bilgilerde sizlere Pisagor’un Hayatı Kısaca Pisagor Çalışmaları Özet olarak açıklamak istiyoruz.

Pisagor’un Bilimsel Hayatı ve Çalışmaları
Pisagor’un Bilimsel Hayatı ve ÇalışmalarıPisagor’un net olarak bilinmese de M.Ö 570 – 495 yılları arasında yaşadığı tahmin edilmektedir. Pisagorculuk akımının kurucusu olan bilim adamı, Matematik alanında bilinen pek çok çalışmanın öncüsü olmuştur.

Bu yazımızda Pisagor kimdir, Pisagor’un hayatı, Pisagor’un çalışmaları gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Yaptığı çalışmalar ve hayatı hakkında oldukça az bilgi bulunan Pisagor’un M.Ö 570 – 495 yılları arasında yaşadığı tahmin edilmektedir. Bugün bilinen bilgilerin birçoğu yazılı kanıtlara dayanmayan kulaktan kulağa aktarılan sözlerden oluşmaktadır. Yunan filozofu ve matematikçisi olan Pisagor’un tahminen ülkesinde bulunan politik baskılar nedeniyle İtalya’ya kaçtığı düşünülmektedir.

 

İtalya’da Kroton şehrine yerleşen Pisagor ilkokulunu burada açmış ve çalışmalarına burada başlamıştır. Matematik, Fizik, Astronomi, Felsefe gibi alanlarda önemli yenilikler yapmayı hayal eden Pisagor, yobaz ve dinci kesim tarafından baskı altına alınmış ve okulu yakılmıştır. Ölümünün yine okulunda çıkan yangında gerçekleştiği düşünülen Pisagor’un çalışmaları bugün pek çok bilim dalının gelişmesine öncülük etmiştir.

Matematik alanında aksiyomatik düşünceyi kullanan ve ispat eden Pisagor, çarpma cetvelini bulmuş ve bunu geometriye uyarlamıştır. Fakat Pisagor’un asıl ününü elde etmesinde etkili olan başka bir buluşu vardır. Pisagor’un müthiş teoremine göre bir dik üçgende, dik kenarlara kurulan karelerin alanları toplamı, hipotenüs üzerine kurulan karenin alanına eşittir.

Yukarıda yer alan alanlar dışında mistik bir yönü de olan filozofun pek çok din ve inanç hakkında bilgisi vardır.

Kaynak:bilgiyuvasi1.info

Pisagor Pisagor’un çalışmaları

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500