Taşeron Kamu Çalışanı Oluyor, İşler Değişiyor
Güncelleme 

Taşeron Kamu Çalışanı Oluyor, İşler Değişiyor

Taşeronlar uzun zamandır kadro beklentisi içinde iken son düzenleme ile birlikte isim değişikliğine gidildiği bildirildi. Yeni düzenlemenin sonlarına gelinmesi ile yeni sistem hakkında birçok detayda gün yüzüne çıkmış oldu.

Taşeron Kamu Çalışanı Oluyor, İşler Değişiyor
Taşeron Kamu Çalışanı Oluyor, İşler Değişiyor 

 Düzenleme ile birlikte artık ‘’ taşeron ‘’ kavramı tarihe karışıyor. Bunun yerini ‘’ kamu çalışanı ’’ alıyor. Bu noktada artık kamu çalışanları 4E kadrosunda yer almış oluyor.

Toplamda 817 bin taşeronu ilgilendiren düzenleme ile birlikte haklarda ve statülerde de bir takım değişiklikler ön görülmüş durumda. En önemli konulardan birisi olan ücret konusunda da kamu çalışanlarına bir takım haklar tanınacak. Bu noktada bir takım mülakatlar ve incelemeler yapılarak aynı işi yapan kadrolu elemanlar ile kamu çalışanı aynı düzeyde ücret alacak. Bu şekilde eskinin taşeronu şimdinin kamu çalışanı kadrolu eleman ile denk ücrete tabi tutulacak. Farklı kurumlara geçiş hakkı tanınacak. Bu noktada bir takım sınav ve mülakatlar düzenlenerek geçiş hakları tanınmış olacak. Ancak bu aşamada 65 yaş üstü personel yukarıda belirtilen haklardan yararlanamayacak.

Tüm bunların yanı sıra artık kamu çalışanı için güvenlik soruşturması gündeme gelecek. Yasa gereği sözleşmeler toplamda 3 yıllık şeklinde düzenlenecek. Üçer yıllık sözleşmelerin yenilenmesinde ise performans kriteri ön plana çıkacak. Aynı zamanda personel alımında ve sözleşmede güvenlik soruşturması ile arşiv taraması yapılacak. Hain darbe girişiminin ardından uygulanmaya konulan soruşturmaya artık kamu çalışanı da dahil edilecek.


 

kamu çalışanı taşeron kadrolu eleman sözleşme güvenlik soruşturması

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500