Yeni Sınav Sisteminde Yeni Amaçlar Gün Yüzüne Çıkıyor
Güncelleme 

Yeni Sınav Sisteminde Yeni Amaçlar Gün Yüzüne Çıkıyor

Hatırlanacağı üzere geçen günlerde yeni sınav sistemi olan Liseye Giriş Sınavı (LGS) hakkında bir yazımız olmuştu. Yeni sisteme ait detayları Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz canlı yayında açıkladı.

Yeni Sınav Sisteminde Yeni Amaçlar Gün Yüzüne Çıkıyor
Yeni Sınav Sisteminde Yeni Amaçlar Gün Yüzüne Çıkıyor 

 Bakan açıklamasında kaldırılan sistemin şu ana kadar en başarılı sistem olduğunu iddia etti ve neden değiştirildiği konusunda açıklamasına devam etti. Değiştirilen sistemin öğrenciyi okul dışı kaynaklara yönlendirdiği ve okul bazlı kaynakların yetersizliği hususunda şikâyetler alındığını belirtti. Bu sebepten de öğrencinin tamamen okula bağımlı ve okul kaynaklı araç gereçlerin kullanılması amacıyla böyle bir sisteme geçiş yapıldığını belirtti.

Her şey buraya kadar güzel, fakat meseleye öğrenci açısından da bakmak gerekmektedir. Her öğrenci Fen Lisesine veya Anadolu Lisesine  gitmek ister ve bu öğrencinin doğal hakkıdır. Ancak yeni sistemle birlikte sadece % 8-10’luk bir öğrenci kitlesi bu okullara gidebilecektir. Diğer kalan %90-92’lik kesim Bakan Bey’in ifadesine göre eve en yakın liseye gidecektir. Sınava girme isteğe bağlı olacak ancak Fen Lisesi veya Anadolu Lisesi gibi okullara gidebilmek için öğrenci sınava girmek zorunda. Bununla birlikte sınav yarışı da devam etmektedir zira dediğimiz gibi %8’lik kısım bu okullara girebilecektir. Bu da beraberinde özel ders özel kurs gibi etkinliklerin artmasına sebebiyet verecektir.

Öğrenci yeni sistemle birlikte sadece 5 okul tercihinde bulunacaktır. Bu bir bakıma öğrenciye yapılan bir dayatma olarak görülebilir. Diğer taraftan evine yakın okula gitmek istemeyen öğrencilerin sahte ikametgâh kayıt oranında artma yaşanacaktır. Bu da beraberinde, bazı okulların öğrenci azlığı bazı okullarında öğrenci fazlalığı yaşamasına sebep olacaktır. Bu yeni eğitim sistemi alelacele getirilen bir sistem olduğu aşikârdır.  

sahte ikametgâh yeni sistem Fen Lisesi Anadolu Lisesi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500