Taşeron İşçilerin Sesine Kulak Verin
Güncelleme 

Taşeron İşçilerin Sesine Kulak Verin

Ülkemizde taşeron işçi daha insani bir çalışma ortamına sahip olabilmek için yıllardır kamuoyuna sesini duyurmaya çalışmaktadır. Özellikle son yıllarda kadro konusunda hassasiyetleri artan taşeron işçiler sadece hakkı olanı almak istiyor.

Taşeron İşçilerin Sesine Kulak Verin
Taşeron İşçilerin Sesine Kulak Verin     

            Taşeron işçiler kamuda asıl işi yapanların uzmanlık alanlarına girmemek ile birlikte yine başka bir alanda uzmanlığa sahip olan kişilerin işlerin yürümesi için çalıştırılmasıdır.

 

 Yasal Anlamda Koruma Bulunmuyor

 

            Ülkemizde 1 milyondan fazla taşeron işçi bulunuyor. Bu gruba dahil olan işçiler de kadrolu çalışan işçilerin işlerini yapıyor olmalarına rağmen hem kadroları bulunmuyor hem de diğer işçilere nazaran oldukça cüz'i ücret almaktadırlar. Ayrıca taşeron işçileri koruyan herhangi bir yasa maddesi ya da kanun da ülkemizde bulunmuyor.

 

            Özellikle seçim dönemlerinde partilerin seçim vaatlerinde ilk sıralarda taşeron işçiye kadro bulunsa da şimdiye kadar bu konuda ciddi bir adım atılmamıştır. Kamunun yanı sıra özel sektörde de pek çok alanda hizmet vermekte olan taşeron işçi sadece kamusal düzeyde değil özel sektörde de sürekli ezilen emeği sömürülen çalışan grup içerisinde bulunuyor.

 

 İş Güvencesi Yok

 

            Taşeron işçilerinin en büyük sorunlarından biri iş güvencesidir. İş güvencesi bulunmayan taşeronlar iş verinin istediği an işinden olabilir. Bunun yanı sıra yetersiz düzeyde bir maaşa da sahipler. Kanunlar nezdinde herhangi bir statüde de olmadıkları için yararlandıkları haklar da oldukça kısıtlı düzeydedir. Taşeron işçilerin tek istediği dünya standartlarına uygun temel haklarda yararlanabilecekleri bir çalışma ortamıdır.

taşeron taşeron işçi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500