Öksürük deyip geçmeyin
Güncelleme 

Öksürük deyip geçmeyin

Uzmanlar, gribal enfeksiyonlarda uzun süren öksürüğün zatürre habercisi olabileceği uyarısında bulunuyor. Doç. Dr. Fevzi Yılmaz, kimi zaman insanı canından bezdiren inatçı öksürüğün ciddi sebepleri olabileceğini söyledi.

Öksürük deyip geçmeyin
Öksürük deyip geçmeyinYıldız ÇİÇEK, Serçin ÇILDIR- Gazete Bir Gazetesi- Kış mevsiminde sıkça görülen üst solunum yolu hastalıklarının tipik belirtisi olan öksürük çoğu zaman “griptendir” düşüncesiyle önemsenmeyebiliyor. Ancak özellikle 8 haftadan uzun süren öksürüğün asla hafife alınmaması gerekiyor. Öksürük; başta üst solunum yolu rahatsızlıkları olmak üzere pek çok hastalığın ortak belirtisi. Öksürüğün sesi ve süresi, hangi hastalığa işaret ettiğinin tespit edilmesinde önemli rol oynuyor. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Şefi Doç. Dr. Fevzi Yılmaz, kimi zaman insanı canından bezdiren inatçı öksürüğün ciddi sebepleri olabileceğini söyledi.

ÖKSÜRÜK HASTALIK HABERCİSİ OLABİLİR

Öksürüğün vücudun bir savunması olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Yılmaz, öksürük ile hastalıklar arasındaki bağlantı hakkında şu bilgileri verdi:
“Öksürük bir hastalık değil, boğaz ve solunum yollarını temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Öksürük, balgamlı-balgamsız ve kronik-akut olmak üzere iki farklı şekilde sınıflandırılabilir. Balgamsız öksürük, kurudur ve boğazda bir gıcık verir. Eğer öksürükle birlikte balgam adı verilensıvı geliyorsa buna “prodüktif öksürük” denir.3 hafta ve daha uzun süren öksürükler kronik öksürük olarak kabul edilir. Akut öksürük enfeksiyonları ise sinüzit, farenjit, nezle, akciğerlere yabancı cisim kaçması gibi nedenlerle oluşur. Kronik öksürükler bazen seneler sürebilir.

HER ÖKSÜRÜK MASUM DEĞİL

Doç. Dr. Fevzi Yılmaz, öksürüğün başlıca nedenlerini şu şekilde sıraladı:
“Doğumsal akciğer ve kalp problemlerine bağlı öksürük olabilir. Kalp yetmezliği gelişimi öksürüğe ve nefes darlığına yol açabilir. Kulak kiri de öksürüğe neden olabilir. Öksürük boğulur gibi oluyor ve öksürük sonrası derin bir nefes alma oluyorsa, kusma görülüyorsa boğmaca akla gelebilir. Kilo kaybı, kanlı balgamla birlikte uzun süren öksürük tüberküloz yani vereme bağlı olabilir. Büyüme gelişme geriliği ile birlikte öksürük varsa kistik fibrosis akla gelebilir.”

GRİBE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

Gribe karşı alınacak önlemleri de sıralayan Doç. Dr. Yılmaz, “Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalıdır. Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat edilmelidir. Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas sınırlandırılmalıdır. Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kağıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kağıt mendil çöp kutusuna atılmalıdır. Sabun ve su ile eller sık sık yıkanmalıdır. Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınmalıdır. Temas edilen yüzeyler sık sık temizlenmelidir. Risk gruplarına grip aşısı uygulanmalıdır” dedi.

BU BELİRTİLER VARSA DİKKAT!

Öksürük tedavilerinde; öksürüğe neden olan hastalık tanısının gecikmemesi ve tedavi süresinin daha kısa sürmesi için ilaç veya şurup kullanımının mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

• Öksürük, 3 haftadan uzun sürüyor ve antibiyotik tedavisine cevap vermiyorsa,
• Öksürüğe yüksek ateş ve ciddi nefes darlığı eşlik ediyorsa,
• Balgamda kan görüldüyse mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.

Kaynak:bik.gov.tr

öksürük

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500