Kalıtsal Hastalıklar


Kalıtsal Hastalıklar

Kalıtsal hastalıklar, anne ve babadan çocuklarına aktarılan özellikleri içermektedir. Kalıtsal hastalıkların temel sebebi kusurlu genlerin kuşaklardan beri aile bireyleri arasında aktarılmasıdır. Özellikle günümüzde sık karşılaştığımız pek çok sağlık sorununun nedeni budur.

Kalıtsal Hastalıklar
Kalıtsal Hastalıklar Editör

Bu yazımızda kalıtsal hastalıklar nelerdir, kısaca kalıtsal hastalıklar hakkında, kalıtsal sağlık sorunları gibi konularda bilgiler bulabilirsiniz.

DNA üzerinde bulunan bilgiler, canlının büyümesi, gelişmesi ve canlılığını sürdürebilmesi için önemli kalıtsal özellikleri taşımaktadır. Sağlıklı bir anne ve babanın sağlıklı bir çocuğu olabileceği gibi kalıtım özellikleri kusurlu bir ailenin çocuklarında da sorun bulunabilir.

Dünya genelinde yapılan araştırmalarda her doğan 30 bebeğin birinde genetik bozukluk olduğu görülmüştür. Aşağıda kalıtsal hastalıklar hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

 

Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir? Hangi Hastalıklar Kalıtsaldır

Hastalıkları metabolik, kas – iskelet, nörolojik şeklinde sınıflara ayırarak sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Kalıtsal Metabolik Hastalıklar

Diyabet, Guatr ve Pku hastalığı (fenilketonüri)’dir.

 

Kalıtsal Kas – İskelet Sistemi Sorunları

Romatizmal hastalıklar, JRA ( Juvenil Romatoid Artrit), Otoimmün bozukluklar, Miyopatiler ve kemik erimesidir.

Kalıtsal Nörolojik Rahatsızlıklar – Hastalıklar

Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen kalıtsal nörolojik rahatsızlıklar olarak iki ayrı başlık altında incelenmektedir.

Kan Hastalıkları – Kalp Sorunları

Alyuvar kaybı, kansızlık sorunları, akyuvar hastalıkları, trombositle ilgili sorunlar, kanın pıhtılaşmasıyla ilgili sorunlar, kalıtsal kan hastalıkları arasında yer alır.

Kalp hastalıklarında ise çocuk ve yetişkinlerde görülenleri farklı başlıklar altında incelemekteyiz. Yukarıda yer alan kalıtsal hastalıklar dışında AIDS, HIV ve bulaşıcı sarılık diğer kalıtsal sağlık sorunlarıdır.

Kaynak:bilgiyuvasi1.info

Kalıtsal Hastalıklar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500