Rüzgâr Türbini Yapan Mahmut Öğretmene Ödül


Rüzgâr Türbini Yapan Mahmut Öğretmene Ödül

2012-2013 eğitim ve öğretim yılında Van ilinin Çaldıran ilçesi Çubuklu köyündeki Galatasaray Ortaokuluna fen bilgisi öğretmeni olarak atanan Mahmut Çakır, öyle bir şey yaptı ki; öğrencilerine örnek oldu. Bölgenin fiziki şartları nedeniyle sık sık kesilen elektrik ihtiyacını karşılamak için okulun çatısına bir rüzgâr türbini yaptı. Böylece rüzgâr türbini sayesinde okulunu elektriğe kavuşturmuş oldu.

Rüzgâr Türbini Yapan Mahmut Öğretmene Ödül
Rüzgâr Türbini Yapan Mahmut Öğretmene Ödül Cengiz Bostancı

 

Mahmut öğretmen görev yaptığı okulun öğrencileri ile birlikte çözüm üretmek adına kendi imkânlarıyla rüzgâr türbini yaptıklarını ve 3,5 – 4 ayda tamamlayarak hayallerini gerçekleştirdiklerini söyledi. Rüzgârım hayalim olsun projesini hayata geçirdiklerini anlattı. Çok geçmeden de yaptığı bu rüzgâr türbini ile dikkat çekerek ödüllendirildi. Malatya’da yapılan Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen eğitim ve öğretimde yenilikçilik ödülleri Ortadoğu Anadolu bölgesi ödül töreninde fen bilgisi öğretmeni olarak görev yapan Mahmut Çakır’da kurduğu rüzgâr türbini projesi ile başarı belgesi ile ödül aldı.

Bu projeden ödül alan Mahmut öğretmen daha sonra yaptığı açıklamada kendisi için asıl önemli olanın öğrencilerinin mutlu olması olduğunu söyledi. Ayrıca rüzgâr türbini ile okulu aydınlatarak, bilgisayarları çalıştırabilmeyi başardıklarını anlattı. Elektronik aletlerin kullanılması için de şarj merkezi oluşturduklarını ve bunu sayesinde şarj sorununa çözüm sağladıklarını vurguladı. Rüzgâr türbini projesinin çok büyük olmadığını ancak yenilebilir tarzı enerji kaynaklarına dikkat çekilerek öneminin arttığını söyleyerek bu projenin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

 


 

rüzgâr türbini
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500