Liselere Kayıt Sistemindeki Açıklanan Son Bilgiler
Güncelleme 

Liselere Kayıt Sistemindeki Açıklanan Son Bilgiler

TEOG yerine getirilen yeni sistem zaman geçtikçe netlik kazanıyor. MEB tarafından yapılan açıklamalarla velilerin ve öğrencilerin meraklı bekleyişleri gideriliyor. Liselere Kayıt Sistemindeki son gelişmeler ve yapılan son çalışmalarla sistemin son şekli belirleniyor.

Liselere Kayıt Sistemindeki Açıklanan Son Bilgiler
Liselere Kayıt Sistemindeki Açıklanan Son BilgilerMEB liselere geçişte; eğitim bölgelerini gözden geçirerek tür ve adres seçeneklerine göre mahalli yerleştirme sistemini yani kardeş okul sistemini ya da sınavla öğrenci alma yöntemlerini kullanarak öğrencileri yerleştirecek. Liselere Kayıt sistemindeki okullardan bazıları merkezi sınavla öğrenci alırken, bazıları ise adrese dayalı öğrenci alabilecek. Sınavla öğrenci alacak okullar MEB tarafından belirlenirken, özel okullar ve özel yetenek isteyen okullar ise kendi sınavlarını yapabilecekler. Sınava giren ama başarılı olamayan öğrencilerin adrese dayalı olarak istedikleri liselere yerleştirilmeleri sağlanacak.

Sınavla öğrenci alacak liseler şunlar: Fen liseleri, Sosyal bilimler liseleri ve proje Okullarıdır. Özel yetenek ile alınacak okullar ise; güzel sanatlar ve spor liseleridir. Adrese dayalı olarak öğrenci alacak olan liseler ise şunlardır: Anadolu liseleri, Meslek ve Teknik Anadolu liseleri, Anadolu İmam Hatip liseleridir. Bakanlık tarafından yapılacak olan sınav, sözel ve sayısal olmak üzere iki bölümde tek oturumda yapılacaktır. Liselere Kayıt Sistemindeki örnek sorular ise Aralık ayı içerisinde yayınlanarak, öğrencilerin nasıl çalışmaları gerektiğini gösterecek. Sınavın her yıl Haziran ayında yapılmasına ve 3 yanlışın bir doğruyu götürmesine karar verildi. Ayrıca sonuçlar yine Haziran ayının sonunda açıklanacak ve ek yerleştirmeler de yapılabilecek.

 

Liselere Kayıt Sistemi Fen liseleri proje Okulları

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500