Lise Kayıt Sistemi İncelikleri
Güncelleme 

Lise Kayıt Sistemi İncelikleri

İki bin on yedi senesine kadar devam eden TEOG sınav sistemi yerini bu sene alan LKS yani Lise Kayıt Sistemi hakkında detaylı bilgilerin ne olduğu büyük bir merak konusu oldu. Bu sınav sisteminde bilinen bilgi şu şekildeydi; öğrenciler evlerine yakın olan okulları tercih etme hakkına sahip olacaklardı. Son gelişmelere göre yaklaşık altı yüz tane başarılı okulda okuyabilmek için sınava girmek gerecek.

Lise Kayıt Sistemi İncelikleri
Lise Kayıt Sistemi İncelikleri                               

 

Adrese bağlı olarak okul tercih etme durumu incelikleri ise şu şekilde açıklanabilir. Her öğrenci kendi bölgesinde yer alan okullardan beş tane tercih edebilecek. Daha sonra bu tercih edilen okullardan tercih sırasına göre yerleştirme yapılmaya çalışılacaktır. İlk tercihte yer alan okul kontenjanı öğrenciyi kaydetmek için müsait ise o okula yerleştirilecektir. Fakat ilk tercihte yer alan okul kontenjanı dolmuş ise ikinci tercih ettiği okula yerleştirmesi yapılacaktır. Tercih edilen beş okul dışına öğrenci hiçbir okula yerleştirilemeyecek. Gerekirse okullarda çiftli eğitim sistemine geçiş sağlanabilecek. Ek olarak sınıf yani kontenjan açılması gerçekleştirilecektir.

Sınavla öğrenci alacak okulların listesi kamuoyuna duyurulmuş durumda. Bu okullar başta fen liseleri olmak üzere, sosyal bilimler lisesi ve proje liseleri yer almaktadır. Şuanda belirlenmiş sınavdaki soru dağılımı ise, 15 sosyal bilgiler ve Türkçe, 15 tane fen bilgisi ve matematik olarak belirlenmiştir. Yani toplamda öğrenciler altmış soru ile karşılaşacaklardır.  

sınavdaki soru dağılımı okul kontenjanı tercih sırası

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500