Yeni sınav sistemi kolaylıklarıyla birlikte geliyor


Yeni sınav sistemi kolaylıklarıyla birlikte geliyor

TEOG’un yerine getirilmesi beklenen sınavın perde arkası ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yeni sınav sistemini anlattı.

Yeni sınav sistemi kolaylıklarıyla birlikte geliyor
Yeni sınav sistemi kolaylıklarıyla birlikte geliyor Cengiz Bostancı

Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bölgelerine göre belirlediği okul listeleri öğrencilerin e-okul sistemine tanımlanacak ve beş okul seçecek. Öğrenciler bu sıralamaya göre sınav girecek. Öğrencinin seçtiği okulun kontenjanı dolduysa listedeki diğer okullara yerleştirilecek. Hepsinde aynı durum olursa öğrenci 5'inci sırada istediği okula yerleştirilecek. Böyle bir durumda ek kontenjan ve derslik açılacak. Hiçbir öğrenci tercihinin dışında okula yerleşmeyecek.

 Eğer öğrencinin puanı listedeki tercihlerindeki okullara yetmiyorsa öğrenci daha önceden seçtiği okullardan birine yerleştirilecek. Puanı bu liselere yerleşmek için yetmeyen öğrenci daha önce adrese dayalı sistemde yaptığı 5 tercihten birine yerleşecek. Öğrencinin o okul bölgesine geçişi için en az 6 ay öncesine ait ikametgâh göstermesi, MERNİS sisteminde kayıt olması, bu işlem için il, ilçe nüfus müdürlüğüne kayıt olması gerekiyor. Muhtarlıktan bu işlem yapılamıyor.

 Yeni sınav sisteminde on beş Türkçe, on beş sosyal bilgiler, on beş matematik ve on beş fen bilimleri olmak üzere toplam 60 soru yer alacak. Yeni sınav sistemini TEOG’dan ayıran bir diğer özellik de yeni sınav sisteminde 6,7,8’inci müfredatların hepsini kapsayacak olması. Sınavda ayrıca eğer bölgede başka türlerde lise sayısı fazla ise bir tanesi Anadolu Lisesi'ne dönüştürülecek. Eğer küçük bir ilçe ise çok programlı liseler oluşturulacak.

 

TEOG'un yerine TEOG'un yerine gelecek yeni sitem teog
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500