Bozdağ’dan yeni KHK, NATO ve taşeron açıklaması
Güncelleme 

Bozdağ’dan yeni KHK, NATO ve taşeron açıklaması

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ önümüzdeki günlerde yeni KHK’nın çıkacağını, içeriğinin ise hem tedbir hem de düzenleme olacağını söyledi.

Bozdağ’dan yeni KHK, NATO ve taşeron açıklaması
Bozdağ’dan yeni KHK, NATO ve taşeron açıklamasıBaşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Bozdağ, NATO tatbikatındaki skandala ilişkin, “Bu, NATO tarihinin en büyük skandallarından bir tanesidir. Kabul edilemez bir durumdur, açık bir had bilmezliktir.” dedi.

“Bu işin üzeri örtülmemesi gerekir”

“Bu işin üzerinin örtülmemesi, örttürülmemesi gerektiğini de çok net şekilde ifade ediyoruz.” diye konuşan Bozdağ, şöyle devam etti:

“Sadece iki kişiyle alakalı işlem yapılması, görevlerine son verilmesi, bu olayın tamamen enine boyuna araştırıldığı ve her yönünün aydınlatıldığı anlamına gelmez.”

“Önümüzdeki günlerde yeni KHK çıkacak”

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, “Önümüzdeki günlerde yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkacaktır. Hem tedbir kararnamesi hem de düzenleme kararnamesi olmak üzere iki ayrı KHK’yı önümüzdeki günlerde yayımlayacağız.” dedi.

Taşeron işçilerin durumu

Bozdağ, Aralık sonu veya Ocak ayı içinde taşeronla ilgili yasanın Meclis’e geleceğini sonuçlandırılacağını söyledi.

Bozdağ, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Taşeronla ilgili çalışmalar son noktaya geldi. Başbakanımızın başkanlığında ilgili bakan arkadaşlarımız uzun bir toplantı yaptılar. Daha sonra Başbakanımız bakanlarımıza bazı hususlarda ayrıca durulması talimatı verdi. Onlar da çalışmalarını sürdürüyorlar. Aralık sonu, Ocak ayı içinde taşeronla ilgili yasa Meclis’e gelecek ve sonuçlandırılacaktır.”

Taşeron çalışanlarla ilgili düzenleme uzun süredir hükümetin gündeminde bulunuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, ilk kez Eylül ayında taşeron düzenlemesinin yılsonunda bitirileceği yönünde açıklama yapmış, arkasından diğer hükümet üyelerinden de benzer yönde açıklamalar gelmişti.

“Bu dava Türkiye’ye karşı bir kumpas davasıdır”

Rıza Sarraf davasına ilişkin konuşan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Bu dava çok net olarak söylüyoruz, siyasidir, hukuki dayanaktan yoksundur, Türkiye’ye karşı bir kumpas davasıdır. Yargılama yapanlar, davanın sanıkları üzerinde çok net bir şekilde baskı uygulamaktadırlar.”

“Türkiye’nin duruşu nettir”

Suriye’de siyasi çözüme ilişkin görüşmeler ile ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, “Kimsenin bizden terör örgütünün masada olmasına rıza göstermemizi beklemeye hakkı yoktur. Türkiye’nin bu konudaki duruşu nettir.” dedi.

Kaynak:bik.gov.tr

khk taşeron ohal nato Bakanlar Kurulu toplantısı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500