Öğretmen Olacaklar Dikkat MEB Listeleri Değiştirdi
Güncelleme 

Öğretmen Olacaklar Dikkat MEB Listeleri Değiştirdi

Uzun süredir gündem de olan İlahiyat Fakülteleri konusuna Danıştay kararı ile son nokta konuldu. Bu noktada Danıştay tarafından verilen karar ile İlahiyat Fakültesi mezunları Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanabiliyordu.

Öğretmen Olacaklar Dikkat MEB Listeleri Değiştirdi
Öğretmen Olacaklar Dikkat MEB Listeleri DeğiştirdiSon alınan karar ile birlikte artık ilahiyat mezunları din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanamayacak. Listeden çıkarılan ilahiyat mezunları alınan karara büyük bir tepki gösterdi. Geçen yıl YÖK tarafından alınan karar ile birlikte ilahiyat fakültesi mezunlarına formasyon hakkı tanınmıştı. Bu noktada verilen karar ile birlikte formasyon alanların sayısı artış gösterirken ilahiyat fakültelerinin sayısında da artış yaşandı. Danıştay tarafından alınan karar ile birlikte geçen yıl ki karara karşılık alınan karar ilahiyat mezunlarını adeta şoke etti. Mezuniyet sonrasında formasyon alarak öğretmenliğe başlayan ilahiyat mezunları artık din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği yapamayacak. Yürütmeyi durduran Danıştay ilahiyat fakültesi mezunlarının bu süreçten sonra sadece imam hatip okullarında çalışabileceklerini ve bu noktada meslek derslerine girerek meslek öğretmeni olabileceklerini duyurdu.

MEB bu karara tepki göstererek karara itiraz ettiğini belirtirken Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu MEB’in itirazını reddetti. Bu durum sonucunda da karar kabul edilmiş oldu. Alınan karar karşısında ilahiyat mezunları ve ilahiyat fakültesi öğrencileri tepki gösterirken Danıştay tarafından her hangi bir değişikliğin mümkün olmadığı belirtildi.  

MEB yök Danıştay

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500