TSK’da Çalışan Memurların Disiplin Cezalarına İtiraz Hakları
Güncelleme 

TSK’da Çalışan Memurların Disiplin Cezalarına İtiraz Hakları

Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalışan memurlara uygulanan yönetmelikte değişiklikler yapıldı. Görevli olan memurlar disiplin cezalarına karşı idari yargıda itiraz davası açabilecekler.

TSK’da Çalışan Memurların Disiplin Cezalarına İtiraz Hakları
TSK’da Çalışan Memurların Disiplin Cezalarına İtiraz HaklarıBuna göre, Disiplin Kurulları ve Disiplin Amirleri Yönetmeliğindeki yapılan değişikliklere dair yönetmelik, 22 Kasım 2017 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

TSK ‘da görev yapan memurların disiplin ve amirleri yönetmeliğindeki değişiklik gereğince; 657 sayılı devlet memurları kanununun 1.maddesi kapsamında çalışan memurlar hakkında uygulanması öngörülmüştür. Ayrıca yapılan değişikliklerin arasında Disiplin Kurulunun yapısı da bulunmaktadır. Yapılan bu değişiklikler içinden Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığında çalışan memurlar çıkarılmıştır. Disiplin cezalarına ilişkin oluşturulan kurulda; Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı, personel genel müdürü, sevk edilen personelin bağlı olduğu kurumun yönetim daire başkanı, askeri adalet işleri ve kanunlar genel müdürleri bulunacaktır.

Ayrıca memurlara da subay ve astsubaylara verilen amirlik yetkisini veren yönetmelik değişikliklerinde memurlar; disiplin amirleri tarafından verilebilecek disiplin cezalarına itiraz etmek için yargıda dava açabilmesine izin verilmiştir. Memurlarda kademe durdurulması, memurluktan çıkarılma cezalarından da, memurun görevli olduğu birim amirliklerince yapılan soruşturmada düzenlenen dosya, Milli Savunma Bakanlığı Personel Müdürlüğüne gönderilmektedir.

Buraya gelen soruşturma dosyaları incelenerek, varsa eksikleri tamamlatılarak yetkili amire verilir. Amirin kişiyi uyarma, kınama veya aylıktan kesme şeklinde verebileceği karara göre de kesinleşen ceza ilgili birim ya da kurumlara bildirilir.

disiplin cezası

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500