Okul Başarı Puanı Yeni Sınav Sisteminde Etkili Olmayacak


Okul Başarı Puanı Yeni Sınav Sisteminde Etkili Olmayacak

Günlerdir TEOG yerine getirilen sistem hakkında konuşuluyor. Milli Eğitim Bakanlığı konuyla ilgili olarak yaptığı çalışmaları tamamladıkça sınav sistemi ile ilgili ayrıntıları da açıklıyor. Bu konuyla ilgili son olarak da okul başarı puanı hakkındaki bilgiler paylaşıldı.

Okul Başarı Puanı Yeni Sınav Sisteminde Etkili Olmayacak
Okul Başarı Puanı Yeni Sınav Sisteminde Etkili Olmayacak Cengiz Bostancı

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in yaptığı açıklamalara göre, liselere kayıt sisteminde okul başarı puanı etkili olmayacak. Sınavla öğrenci alınacak okullarda sadece sınav sonucuna göre yerleştirme yapılacak. Müsteşar Yusuf Tekin ayrıca başka birçok ülkedeki liseye giriş sistemlerini incelediklerini ve yapılan tüm hazırlık çalışmalarında da bunların kullanıldığını belirtti. Sınavla öğrenci alınacak olan okullara 120 bin kadar öğrencinin yerleştirileceğini ve bunda okul başarı puanının etkili olmayacağını vurguladı.

Bilindiği gibi daha önceki TEOG’da okul başarı puanı, puan hesaplamalarında katkı sağlıyordu. Yapılan açıklamalara göre yapılacak olan sınavı öğrencilerin isteğine bırakıldığı ve yüzdelik dilime göre 10’luk bir başarı sayısının içinde olabileceği zaman sınava girmesi daha mantıklı olacaktır. Ancak sistemin yeni olmasından dolayı veliler çocuklarının sınava girmeyi denemesini isteyecektir.

Bu yıl sınava girecek olan öğrenci sayısı 600 bin iken, gelecek yıl sistemin tam olarak anlaşılmasından dolayı bu sayı azalacaktır. Sınava girmeyen öğrenciler için de adrese dayalı olacak kayıtlarda eğitim bölgeleri oluşturulmaktadır. Böylece Ortaokuldan mezun olan bir öğrenci, hangi liseye de tercih yapabilecek olduğunu bilecek. Öğrencilerin istedikleri türde okul için evlerine en yakın olan okula yerleşecek. Kimsenin tercih etmediği bir yerde okumasına gerek kalmayacak diyerek sözlerini tamamladı.

 


 


 

okul başarı puanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500