Dikkat! Memur Mesai Saatleri Değişiyor


Dikkat! Memur Mesai Saatleri Değişiyor

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz sene kış saat takvimine geçilmemesi nedeni ile şehirlerde hizmet veren devlet dairelerinin çalışma saatlerini değiştirme yetkisi ilgili valiliklere verilmişti. Bu sayede illerin kendi mesai saatleri belirlemesinin önü açıldı.

Dikkat! Memur Mesai Saatleri Değişiyor
Dikkat! Memur Mesai Saatleri Değişiyor Cengiz Bostancı

 

 Bu senede devam eden uygulama sayesinde her şehir kendi şartları dahilinde çalışma saatlerini revize edebilecek ve yeniden yapılandıracak.

Güneşin doğuş ve batış saatleri, aynı zamanda bölgenin iklim koşulları göz önünde bulundurularak alınacak kararların ilk olarak doğu bölgelerinde değişime uğraması beklenmektedir. Güney Doğu ve Doğu Anadolu Bölgesine memur mesai saatleri genel ağırlıklı olarak 07.00 – 16.00 arasında yenilenmesi bekleniyor. Öğle arasının ise 11.00-12.00 olarak değiştirilmesi ön görülüyor. Batı illerinde ise durum daha farklı. Özellikle İç Anadolu’nun batısından sonra çalışma saatlerinin 08.30 ve 17.30 olması ağırlık kazanan şık olarakj gösteriliyor. Bu şehirlerde memur olan çalışanlar ise 12.30 – 13.30 arasında öğle arası yapacaklar.

Valilikler bu kararları kendileri alabilecekleri gibi diğer şehirleri referans baz alarak yenileme yapabilme ihtimalini de kullanabilirler. Ortak mutabakat ve talebe göre de kararını verme opsiyonunun bulunduğundan bahsetmek gerekir. Aynı zamanda tam gün eğitim gören okullarda ki öğrenciler içinde bu saat değişikliğinin yapılma yetkisinin de yine valilikler kontrolünde olacağını ifade edebiliriz. Akşam geç saatlere kalmadan evlerinde olunması için insiyatif hakkını valiler sonuna kadar kullanabilmekte ve lüzum gördüğü takdirede mesai çalışma saatleri için değişikliğe gidebilmektedirler.

mesai saatleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500