40 Dakikalık Ders Saatleri Azalıyor mu?
Güncelleme 

40 Dakikalık Ders Saatleri Azalıyor mu?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ‘ Gelişen teknoloji ve diğer etkenler öğrenme ve ilgi süresini oldukça azalttı. Derslerde anlayabilme verimliliğini arttırmaya yönelik ilk okul, orta öğretim ve liselerde ders saatlerini revize etmek düşünülebilir’ dedi. Bu konu ile ilgili taraf olan öğretmen, öğrenci ve velilerin mutlakka fikirlerinin alınması ve ortak payda da buluşulması gerektiğine de değinen Bakan Yılmaz, Sömestr sonrasında kapsamlı olarak ders saatleri için karşılıklı fikir alışverişine gidileceğini söyledi.

40 Dakikalık Ders Saatleri Azalıyor mu?
40 Dakikalık Ders Saatleri Azalıyor mu?Ön görülen bir ders süresi var mı sorusuna da yanıt veren İsmet Yılmaz, ‘ Dünya geneline bakıldığında ortalama olarak ders süreleri 40 dakika, bazı doğu ülkelerinde ise 25 dakika olarak belirlenmiş zaman dilimleri var. Onların bu süre zarfında ne kadar başarılı olduklarını iyi analiz etmemiz gerek. Bizim sistemize uyum sağlayıp sağlamayacağı da önemli. Konusunda uzman kişiler enine boyuna süre hususunda sıkı bir çalışma yapılacaktır’ açıklamasında bulundu.

Değişmesi beklenen ders saatlerinin bu seneyi kapsamayacağını da belirtlen Milli Eğitim Bakanı, çalışmaların önümüzdeki sene ya da bir sonra ki eğitim döneminde uygulanabileceğini da belirtti. Aynı zamanda ders içeriğine göre farklı zaman dilimlerinin masadaki bir diğer alternatif olduğuna da işaret etti. Bu konuda doğru bir adım atmak ve öğrencilerin dikkat kapasiteleri süresinde daha net bir öğremeyi sağlamayı hedeflediklerini de belirtti. Değişen ders dakikaları hakkında çalıştay ve araştırmalar için ilgili yerlere talimat verdiğini de sözlerine ekleyerek konuşmasına son verdi.

ders süreleri

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500