10 Yıl Sonra Robotik Kodlama Devrede


10 Yıl Sonra Robotik Kodlama Devrede

Robotik Kodlama günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte yavaş yavaş üzerinde durulmaya başlanılan bir konudur.

10 Yıl Sonra Robotik Kodlama Devrede
10 Yıl Sonra Robotik Kodlama Devrede Cengiz Bostancı

 Kodlama, bilgisayar yazılım programının ilk adımıdır. Yani bir uygulamayı, bir web sayfasını oluşturabilmek için bunu elektronik olarak yazmak gerekmektedir. Kodlama sayesinde insanın hayal gücünün gelişmişliği çerçevesinde her şey elektronik ortamda yazılabilmektedir. Yakın gelecekte evlerimizde bile görmemiz mümkün olan robotlar da bu kodlama sayesinde hayatımıza girmeye başlamıştır.

Robotik kodlama alanında yapılan çalışmalara bakınca, yakın gelecekte asker robotlar, hizmetçi robotlar, taksi şoförü robotlar gibi pek çok alanda bu robotları görmemiz mümkündür. Özellikle Uzakdoğu ülkelerinde bu konuya büyük önem verilmektedir. Türkiye’de ise bilgisayar bölümlerinin olduğu liselerde ve üniversitelerde kodlama alanında çalışmalar yapılmaktadır ve ortaya gelecek adına olumlu sonuçlar çıkmaktadır.

Robotik kodlama konusunda çalışmalar yapan Beşikdüzü Ticaret Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencileri, yapmış oldukları robotlar ile birçok yarışmada derece elde etmişlerdir. Bilişim teknolojileri öğretmeni önderliğinde robotları kodlayan ve tasarlayan öğrenciler, aldıkları uzun eğitim süreci sonunda emeklerinin karşılığını, yarışmalarda dereceler elde ederek almışlardır. Gelecek senden itibaren 6 ve 7. Sınıfların bilişim teknolojileri dersine kodlama dersi verilmeye başlanacaktır. Bu gelişme bir bakıma gençleri geleceğe çekirdekten hazırlama olarak görülebilir. Zira bu konuda bilişim uzmanı Mehmet Halit Cayır yaptığı açıklamada; ‘10 yıl sonra evlerimizde yardımcı robotlar olacak, yeni nesil robotlar rahatlıkla yürüyecek hatta takla atabileceklerdir.’ demiştir. Kodlamanın önemini ise, ‘10 sene sonra kodlama bilmeyen hekim iş bulamayacaktır. ’ sözüyle açıklamıştır.

Robotik kodlama kodlama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500