ÖKSÜRÜK İÇİN DOĞAL ŞURUP NASIL YAPILIR?


ÖKSÜRÜK İÇİN DOĞAL ŞURUP NASIL YAPILIR?

Havaların soğuması ile birlikte hastalıklarda yavaşça ortaya çıkmaya başladı. Herkes hem normal yaşantısına devam ederken hem de soğuk algınlığı, grip ve öksürük ile baş etmek zorunda kalmaktadırlar. Birçok kişi de aynı zamanda ilaç kullanmayı sevmediği için özellikle de öksürük için doğal yöntemleri tercih etmektedirler. Peki, öksürük için doğal şurup nasıl yapılır?

ÖKSÜRÜK İÇİN DOĞAL ŞURUP NASIL YAPILIR?
ÖKSÜRÜK İÇİN DOĞAL ŞURUP NASIL YAPILIR? Editör

Öncelikle şurup yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nedenlerden birisi de alerjiniz olup olmayan besinleri iyi ayırt etmenizde fayda olacaktır. Bundan sonra da evde kendiniz de ihtiyacınız olan malzemeleri temin ederek kolaylıkla doğal şurup hazırlayabilirsiniz. Özellikle öksürüğünüz ileri derece ise yani balgam ile birlikte öksürük meydana gelmiş ise bu öksürük çeşidi için en etkili olan ev yapımı tarif ile başlayabilirsiniz. Balgamlı öksürüğü gidermek için ise ihtiyacınız olan malzemeler ise sadece:

1 adet orta boy kuru soğan

1 adet limonun suyu

1 su bardağı kaynamış su

3 yemek kaşığı hakiki bal

1 diş sarımsak

1 tatlı kaşığı tarçın

1 tatlı kaşığı zencefil

Yukarıda saymış olduğumuz malzemeler hemen herkesin evinde bulunan malzemelerdendir. Sizler de bu malzemeleri eksiksiz olarak tezgâhın üzerine dizdikten sonra ilk olarak soğanı ve sarımsakları ince ince doğrayarak şurup yapımına başlayabilirsiniz. Daha sonra da üzerine kaynamış olan sıcak suyu da ekleyerek soğumasını bekleyebilirsiniz. Sarımsak ve soğanın tüm tadının sıcak suya geçmesinin ardından suyun içindeki sarımsak ve soğan posasını süzerek sadece suyu kullanacaksınız. Ardından da bu suyun içinde listedeki diğer malzemeleri de katarak ev yapımı şurup yapmış olacaksınız. Oldukça etkili ve tamamen doğal olan bu şurup ile kısa süre içinde öksürüğünüzün geçmesini sağlayabilirsiniz.

Özellikle öksürük için en iyi gelen baharatlardan birisi de zencefildir. Zencefil herkes tarafından bilinen ve gerçekten de soğuk algınlığı ve öksürük için de oldukça etkilidir. Sadece zencefil, bal ve limon suyu ile kolaylıkla hazırlayabileceğiniz öksürük için doğal şurup ile sizler de kısa süre içinde hastalığınız doğal yollardan atlatabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bu doğal şurupları özellikle yemeklerden sonra sadece bir çorba kaşığı tüketmeye ve en önemlisi de düzenli olarak ve taze bir şekilde tüketmeye özen göstermenizde fayda olacaktır. Bildiğiniz üzere bu tarifini vermiş olduğumuz şurup tarifleri sadece yetişkinler için ve aynı zamanda alerjisi olmayan kişiler için geçerlidir. Bunun için de küçük bir bebeğiniz için veya çocuğunuz için de ilaç kullanmak istemediğiniz için doğal şurup tarifi arıyorsanız kesinlikle doktorunuz ile görüştükten sonra tarifleri uygulamalısınız. Limon ve zencefil gibi iyileştirme özelliği oldukça yüksek olan bazı besinleri hemen her şeyde kullanarak sadece hasta olduğunuzda iyileşme sürecinde değil aynı zamanda hastalıkların önüne geçmek ve bağışıklık sisteminizi de güçlendirmek adına istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

İlaç kullanmayı sevmeyenler için doğal öksürük şurupları gerçekten oldukça faydalı olabilmektedir. Eğer daha çok malzemeyi karıştırarak şurup hazırlamaya çekiniyorsanız dediğimiz gibi sadece bal ve zencefil ile bile hazırlayacağınız şurup ile balgamlı öksürüğü bile kısa süre içinde giderebilirsiniz. En küçük bir öksürük başlangıcında bile doğal yöntemler ile tedavi olmanız sizler için daha sağlıklı olacaktır. Başta da belirttiğimiz gibi bu şekilde bir hastalık geçiriyorsanız öncelikli olarak doktorunuz ile görüşerek daha sonra da doğal ve bitkisel çözümleri deneyebilirsiniz.

Kaynak:bilgidostu.net

ÖKSÜRÜK İÇİN DOĞAL ŞURUP öksürük öksürük nasıl geçer
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500