Babalık İzninde Yeni Dönem
Güncelleme 

Babalık İzninde Yeni Dönem

Memur ve işçilerin babalık izni, her zaman kafa karıştıran soruların başında gelmektedir. Bu ayrımı açıklığa kavuşturmak adına memur ve işçilerin kaçar gün babalık izni kullanacakları ve detaylarına yer vermiş bulunmaktayız.

Babalık İzninde Yeni Dönem
Babalık İzninde Yeni DönemÖncelikle memurların babalık iznine ilişkin açıklama 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda, işçilerin babalık iznine dair açıklama ise, 4857 Sayılı İş Kanununda açıkça yer almaktadır. 657 sayılı kanuna ait olan memurların hepsinin aynı gün sayıda izinleri mevcuttur. Yani başka başka iki kurumda çalışan ve farklı meslek gruplarından olan iki memurun da babalık izin süreleri hakkında eşit hakka sahiptirler. Babalık izninin kaç gün olduğu konusuna gelirsek eğer, memurlarda 657 sayılı kanunda belirtildiği gibi; memura eşinin doğum yapması durumunda, kendi isteği üzerine on gün babalık izni verilmektedir. Bu sayı işçilerde ise; 4857 sayılı iş kanununda açıklanan kısma göre; işçinin eşinin doğum yapması durumunda, işçinin isteği üzerine beş gün ücretli izin kullanma hakkına sahiptir.

Bunun yanı sıra 4-B sözleşmeli personellerin babalık izin süresi de çok tartışılan konulardan. Sözleşmeli personelin babalık izni ise eşi doğum yaptıktan sonra iki gün babalık izni kullanabilmektedirler. Taşeron işçilerin babalık izinleri ise durum biraz daha karışıktır. Devlet Memurları Kanunu’nda babalık izninin on gün olduğu ifade edilmiştir. Fakat bu iznin hangi gün başlayacağı konusunda net bir bilgiye ulaşılamamaktadır. Detaylı bilgiyi İçişleri bakanlığı Hukuk Müşavirliğinden öğrenebilirsiniz.  

Devlet Memurları Kanunu Sözleşmeli personel ücretli izin

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500