Kadrosu Olmayan Usta Öğreticilerin Durumu Ne Olacak?
Güncelleme 

Kadrosu Olmayan Usta Öğreticilerin Durumu Ne Olacak?

Öğretmen atamalarının yeterli olmadığı durumlarda Milli Eğitim Bakanlığı, açtığı kurslarda görev yapması için kadrosu olmayan usta öğreticileri çalıştırmaktadır. Kadrosu olamayan usta öğreticilerin hiçbir sosyal güvenceleri yoktur.

Kadrosu Olmayan Usta Öğreticilerin Durumu Ne Olacak?
Kadrosu Olmayan Usta Öğreticilerin Durumu Ne Olacak?Düzenli, sürekli işleri olmamakla beraber geçici olarak girdiklerin derslerden ücret alarak çalıştırılırlar. Memur öğretmenlerin sahip oldukları haklardan yoksundurlar. Ücretli, hastalık ya da ölüm gibi durumlarda izin kullanamamaktadırlar.

MEB’in eğitimde faydalandığı kadrosu olmayan usta öğreticilerin iş kanuna bağlı işçi statüsü veya 657 sayılı kanunun 4. Maddesi gereğince belirtilen statülerden birisiyle ilişkilendirilmesi ancak yaşanan belirsizliklerden dolayı mağdur oldukları görülmektedir. 657 sayılı Devlet memurlarının 4.maddesinde, kamuda görevli olan personelin 4/A, 4/B, 4/C ve 4/D şeklinde çalıştırılması belirtilmektedir. Kanunun yine 5.maddesine göre, kamu kurumlarında dört şeklin dışında personel çalıştırılamayacağı hükmü bulunmaktadır. Ancak bu hükme rağmen usta öğreticiler yine de çalıştırılmaktadır.

Yargıtay’ın usta öğreticiler için verdiği hükme rağmen birçok kamu kurumlarında statü belirsizliği devam etmektedir. Haklarını bir türlü alamayan kadrosu olmayan usta öğreticilerin sosyal hayatta verdikleri yaşam mücadelelerinde tek başlarına bırakılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığında yaklaşık otuz yıldır bu şekilde çalıştırılan usta öğreticiler, çalışma şartlarının düzeltilmesini ve statü olarak kadrolu olmaya hak kazanmak istediklerini söylüyorlar. Statülerinde her hangi bir gelişme olmadığı içinde ciddi kayıplar yaşadıklarını vurguluyorlar. Kadrosuz usta öğreticilerin de mutlaka taşeron işçilere kadro verilmesi çalışmalarının kendileri içinde yapılmasını istiyorlar. Öğretmen olarak memur kadrolarına alınarak mağduriyetlerinin bitmesini talep ediyorlar.

usta öğretici

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500