MEB Bu Sınavları Elektronik Ortamda Yapacak
Güncelleme 

MEB Bu Sınavları Elektronik Ortamda Yapacak

MEB yapılacak olan bu sınavların elektronik ortamda 81 ilde e-sınav merkezlerinde yapılmasını öngördü. Uygulamada bunun bir devrim niteliğinde olacağı söyleniyor.

MEB Bu Sınavları Elektronik Ortamda Yapacak
MEB Bu Sınavları Elektronik Ortamda YapacakMilli Eğitim Bakanlığı bu konunun ilk örneğinin, Ankara’nın Çiğdem Mahallesindeki dijital sınav merkezi olacağını açıkladı. 1000 kişi kapasiteli olacak olan bu merkez aynı zamanda ilk kapsamlı elektronik sınav merkezi olacak. MEB yetkililerinden alınan bilgilere göre, gelecek yıldan başlayarak 81 ilde 124 e-sınav merkezinde elektronik ortamda uygulanacak olan bu sınavların, yaygınlaştırılması içinde Kalkınma Bakanlığı katkı sağlayacak. Birçok yönden daha iyi olacağı söylenen bu uygulamanın ayrıca dijital yönden de bir devrim niteliğinde olacağı söyleniyor. Şu an 29 ilde 32 salonda yapılan e-sınavın kapsamı arttırılarak 92 merkezde daha açılması sağlanacak. İlk olarak illerde kurulacak olan e-sınav merkezlerinin daha sonra büyük ilçelerde de açılması planlanıyor. İleri teknoloji ve akıllı cihazlarla donatılacak olan bu merkezler bin kişinin aynı anda sınava girebilmesi şeklinde tasarlanarak yapılacak.

Ayrıca sınav merkezlerinde bulunan masa, sandalye ve bilgisayarlarda engellilerin kullanımını kolaylaştıracak şekilde kurulacak. İşitme engeli olan kişiler için de e-sınavlarda görsel olarak, gerek video ve animasyon gerekse işaret dili olarak sorular hazırlanacak. Elektronik ortamda bin kişilik merkez büyük bir boşluğu dolduracak gibi gözüküyor. Yapılan bu yenilikle insanlar; istedikleri ya da uygun oldukları zaman, işlerini aksamadan sınava girebilme hakkına sahip olabilecekler. Bu yenilik sayesinde kişiler randevu sistemi ile tarih alıp sınava girebilecekler ve sonuçlarını da hemen sınav bitiminde öğrenebilecekler. Yanlış işaretleme, unutma gibi olabilecek tüm hatalar ortadan kaldırılacak.

e-sınav

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500