ÖSYM’den Müjdeli Haber! Ek Süre Geliyor!


ÖSYM’den Müjdeli Haber! Ek Süre Geliyor!

ÖSYM sınavına er aday aynı şartlar altına katılamıyor. Bu noktada engel sorunu devreye girerken en çok şikayetçi olan adaylar görme bozukluğu olan adaylardı. Görme bozukluğu olan adaylar soruları okumakta oyalandıklarını ve sürenin yetersiz kaldığını belirtmişti.

ÖSYM’den Müjdeli Haber! Ek Süre Geliyor!
ÖSYM’den Müjdeli Haber! Ek Süre Geliyor! Cengiz Bostancı

 ÖSYM bu çağrılara ve tepkilere sessiz kalmayarak görme bozukluğu olan adaylar için sınav saatinde bir değişikliğe gitti. ÖSYM’den gelen bu kadar görme bozukluğu olan ve sınava hazırlanan öğrencilerin yüzünü güldürdü. 2018 itibari ile uygulanacak olan yeni düzenlemenin detayları haberimin devamında…

ÖSYM Başkanı Mahmut Özer tarafından yapılan açıklama ile birlikte görme bozukluğu sınırı %25 olarak belirtilirken %25 üzeri görme bozukluğu olan adaylara ek süre verilmesi gerektiğini ve bu kararın alındığını belirtti. Görme bozukluğu yaşayan birçok adayın talebi üzerine Az Gören Adaylar Adına Ek Süre Uygulama Değerlendirme Komisyonu bir araya geldi. Komisyona katılan Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve akademisyenler konuyu masaya yatırarak değerlendirdi. Çıkan karar doğrultusunda göz hastalıklarında görme oranı %25 ve üzeri olan adaylar ek süre talebinde bulunabilecek. Bunun için görme bozukluğunun oranını belirten bir rapor ile adaylar başvuruda bulunacak. ÖSYM’ye iletilen rapor ile ek süre kararı verilecek. Sınav sürelerinde ki değişimlere baktığımızda soru sayısı eğer 60’dan az ise 20 dakikalık bir süre 60 ve üzeri ise 30 dakikalık bir ek süre tanınacak.


 

görme bozukluğu görme bozukluğu Az Gören Adaylar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500