Taşeron İşçinin Yüzünü Güldürecek Haber!


Taşeron İşçinin Yüzünü Güldürecek Haber!

Taşeron işçiler haklarını savunmak ve çalışma şartlarını iyileştirmek adına birçok kez tepkilerini kamu oyunda dile getirmişti. Bu noktada tepkilerin sonucu alınmaya başladı. Elbette çalışma saatleri ve çalışma şartları önemli bir konu iken diğer bir konu ise izin hakkındır.

Taşeron İşçinin Yüzünü Güldürecek Haber!
Taşeron İşçinin Yüzünü Güldürecek Haber! Cengiz Bostancı

 

 Çalışma hayatında kişinin dinlenme ve adaptasyon süreci için izin önemli bir husustur. Uzun süredir taşeron işçilerin görevleri ve hakları üzerine hükümet çalışmalarını sürdürürken yıllık izin hakları içinde bir düzenleme ön görüldü. Birçok firma taşeron işçinin yıllık izinlerini kesmekte ve kanunun gereğini uygulamaktan aynı zamanda iş hukukundan uzak bir işlem yapmaktadır. Bu noktada bir taşeron işçinin yıllık iznini doğabilmesi için işe giriş tarihinden itibaren bir yıl çalışmış olması gerekir. Bununla birlikte süre birleştirilerek işçiye yıllık izin hakkı kazandırılır.

Hizmet sürelerine baktığımızda bir yıl ile beş yıl arası çalışan kişilere 14 günden az izin verilemez. 5 yıldan 15 yıla kadar olanlara 20 günden az izin hakkı tanınamaz. Bununla birlikte kişi 15 yıldan daha fazla bir çalışma süreci içinde ise 26 günden az izin hakkı uygulaması yapılamaz. Burada taşeron işçiler içinde yıllar ve izin süreleri aynı şekilde işlemektedir. Ek olarak eğer taşeron işçi yer altı işinde çalışıyor ise izin günleri +4 şeklinde uygulanarak verilir. Aynı zamanda 18 yaş altı ve 50 yaş üstü için 20 günden az bir izin uygulaması yapılamaz.

 

taşeron işçi sözleşmeli personel Sözleşme Taşeron işçiler kamu çalışanları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500