5000 Engelliye Atama Müjdesi
Güncelleme 

5000 Engelliye Atama Müjdesi

2018’DE KAMUYA 5000 ENGELLİ KARDEŞİMİZİN ATAMASINI YAPACAĞIZ

5000 Engelliye Atama Müjdesi
5000 Engelliye Atama MüjdesiÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, engellilerin kamuya atanmasına ilişkin "2018’de kamuya 5000 engelli kardeşimizin atamasını yapacağız, 500 engelli öğretmenin ataması da ayrıca Milli Eğitim Bakanlığınca yapılacak." dedi.

Sarıeroğlu, Tüm Engelliler Ve Aileleri Yardımlaşma Derneğince (TEDAY), 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Yunus Emre Sevgi Parkı'ndaki dernek binasında düzenlenen etkinlikte konuştu.

AK Parti ailesinin, engellilerle bir gün değil her zaman bir arada olduğunu belirten Sarıeroğlu, sorunların tekrar gündeme getirilmesinin, çözüm önerilerilerinin tartışılmasının önemli olduğunu söyledi.

AK Parti'nin 15 yıl boyunca, sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmek için büyük çaba gösterdiğini ifade eden Sarıeroğlu, bütün politikalarının merkezine insanı koyduklarını, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" düsturuyla hareket ettiklerini söyledi. Sarıeroğlu, bu bağlamda hayata geçirdikleri sosyal politikalarla tüm vatandaşlara dokunan çok ciddi adımlar attıklarını, bunların en önemlisini engellilerle ilgili çalışmaların oluşturduğunu anlattı.

Hak temelli çalışmalar yaptıklarını kaydeden Sarıeroğlu , yılların açığını kapamaya çalıştıklarını, engellilerin ve ailelerinin hayatını iyileştirmenin çabası içinde olduklarını vurguladı.

Bakan Sarıeroğlu, sürekli hayat şartlarının, ihtiyaçların, beklentilerin, taleplerin değiştiğine işaret ederek, bu değişim ve dönüşüm süreciyle uyumlu yeni politikaların devreye sokulması gerektiğinin altını çizdi.

Engellilerin toplumsal hayata katılımı önemsediğini vurgulayan Sarıeroğlu, "Sağlıktan siyasete, kültürden sanata, spora kadar engelli kardeşlerimizin daha aktif ve etkin olmasını nasıl sağlayabilirizle ilgili gerçekten büyük bir çaba içerisindeyiz." dedi.

"2018’DE 5000 ATAMA"

Sarıeroğlu, engellilerle ilgili rapor sorununu çözmek istediklerini, bununla ilgili bakanlıklar arasında görüşmelerin gerçekleştirildiğini söyledi.

Bakanlık görevine geleli dört ay olduğunu, bu süreçte bir toplu sözleşme süreciyle karşı karşıya kaldığını hatırlatan Sarıeroğlu, şöyle konuştu.

"İlk yaptığım çalışma engelli kardeşlerimizin kamuya atanmasıyla ilgili. Devlet Personel Başkanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı. EKPSS'de bizim ÖSYM ile sorumluluğumuzda olan bir konu. O sırada engelli kardeşlerimizden 2 bin 200 kişinin atamasını gerçekleştirdik ama sayının daha fazla olmasıyla alakalı çok yoğun bir talep vardı. 'İlla yeni bir atama' dediler. Ben de onlara 'Yeni bir atama olur mu olmaz mı bilmiyorum ama size bu konuda çaba göstereceğime söz veriyorum' demiştim. Allah da bana bu sözü tutmayı nasip etti. Yüzümüz ak şekide sizlerin önündeyiz. Bakanlar Kurulumuzda bir sunum gerçekleştirdik ve Başbakanımız ve Hükümetimizin kararıyla, 5 bin yeni atama kararını çıkardık. Bunun da müjdesini kardeşlerimize verdik. Kardeşlerimizle konuşurken en büyük tedirginlikleri puanlarının boşa gidecek olması. 'Eğer yeni bir atama olmazsa, bizler iyi puan aldık, bu puanlar boşa gidecek' diye kendilerini o kadar hırpalıyorlardı ki... Biz şöyle bir düzenleme yaptık, almış oldukları puanları 4 sene boyunca geçerli olmasını sağladık. 4 sene geçerliyken yeni sınava da girebilecek kardeşlerimiz. Atamaları yapılırken, biz Devlet Personel Başkanlığı olarak bakacağız, en yüksek puanları üzerinden onların atamalarını gerçekleştireceğiz."

Bakan Sarıeroğlu, 2018 Mart'ta 2 bin 500 kişilik bir atama yapacaklarını, 2500 kişilik bir diğer atamanın ise 2018’in son çeyreğinde gerçekleştireceklerini bildirdi. 500 öğretmen atamasının da ayrıca Milli Eğitim Bakanlığınca yapılacağını ifade etti.

engelli ataması öğretmen ataması

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500