Öğrenciler Arasındaki Kavgaları, Şiddeti Çözmek İçin Ne Yapmak Gerekli?
Güncelleme 

Öğrenciler Arasındaki Kavgaları, Şiddeti Çözmek İçin Ne Yapmak Gerekli?

Günümüzde gerek lise gerekse ilköğretim öğrencileri arasında şiddet çok fazlalaştı. Öğrencilerin teneffüs veya diğer aralarda birbirine girip tam bir curcuna ortamı oluşturması yani kendi öğretmeninin önünde çocuğun kavga etmemesi hiçbir işe yaramıyor, çocuklar öğretmen gittiğinde, başka yerde veya ilk fırsatta yine arkadaşlarıyla geçinemiyor ve ona karşı kötü hareketlerde bulunuyor. Bu da ilerideki yıllarda yetişen bu gençliğin patlamaya hazır bir yapıya büründürüyor.

Öğrenciler Arasındaki Kavgaları, Şiddeti Çözmek İçin Ne Yapmak Gerekli?
Öğrenciler Arasındaki Kavgaları, Şiddeti Çözmek İçin Ne Yapmak Gerekli? Amaç öğrenciyi sadece korkudan kendi öğretmeni önünde kavga etmeyip dışarıda veya başka insanlara karşı yine şiddet besleyen birisi haline gelmemesini engellemektir. Eğitim sistemimiz her yerde, her fırsatta şiddetsiz, birbirleri ile iyi geçinen insanlar ortaya çıkarabilmeli.

Gençlerin muhakeme yeteneğini daha erkenden kaybediyor olması bunda da ellerindeki teknolojik cihazların (özellikle şiddet içeren oyunlar) etkisinin büyük olduğu su götürmez bir gerçektir. Kısa cümleler ile konuşup, sığ konularla kafalarını meşgul ediyorlar. Her şeyin zahmetsiz ve rahat olanına koşmak, istediklerinin hemen yerine getirilmediğinde ortaya çıkan sinir sorunlarının çözüm üretilmesi gerekiyor.

Okullardaki disiplinsizlik şiddetin artmasında ana sebep değildir. Şiddeti önce ailede, sonra mahallede ve nihayetinde hayatın her alanında çözüm aracı olarak kullanıldığını daha da kötüsü işe yaradığını hatta bu yola başvurmayanların ciddiye alınmadığını gören çocuk bunu haliyle her alanda kullanmak istiyor.

Tabii ki öğretmenin öğrenciye kızması, şiddet göstermesi (uygun olmayan örnekleri de bol miktarda medyaya yansıyor) sorunu çözmüyor.

Bu tip öğrenciler ile özel rehberlik yapmak onları sportif veya farklı alanlara yönlendirmek gerekiyor.


 


 


 

özel rehberlik

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500