Memurların Yarı Zamanlı Çalışma İsteği
Güncelleme 

Memurların Yarı Zamanlı Çalışma İsteği

Kamu personeli doğum, hastalık veya farklı geçerli bir sebepten dolayı geçici bir süreliğine yarı maaş almayı kabul ederek ön görülen yarı zamanlı esnek çalışma hakkını istiyor.

Memurların Yarı Zamanlı Çalışma İsteği
Memurların Yarı Zamanlı Çalışma İsteğiMemurlar çalışma saatlerinin; haftalık 20 saati tamamlayacak şekilde ve talebe göre yarım gün veya yarım hafta (2,5 gün hesap edilerek) olarak esnek şekilde uygulanması ve yıllık izin haklarının da buna uygun şekilde haftada 2,5 gün olarak kullanılmasına imkân verilmesini istiyorlar.

Özellikle büyük şehirlerde çocuğuna bakıcı bulamayan, yasal doğum izinleri bittikten sonra çocuğunu büyütmek isteyen ya da hasta çocuğuna bakmak isteyen ebeveynler merakla ilgili yönetmeliğin bir an önce çıkmasını bekliyor.

Fakat yarım gün çalışma yönetmeliği ile devlet içerisinde daha fazla personel açığı meydana geleceği de kaçınılmaz bir gerçek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise kamuda bir buçuk milyona yakın kadın çalışanın dört gözle beklediği düzenlemenin önümüzdeki günlerde çıkacağını söyledi. Hatta paylaşılan taslakta kamuda çalışan annelerin, yasal doğum izinleri bittikten sonra ilk çocuk için 2 ay, ikinci çocuk için 4 ay, 3 veya daha fazla çocuk için 6 ay yarım gün çalışabileceğini ve tam maaş alacağını gösterdi. Ancak, bu süre içinde süt izni verilmeyecek. Anneler isterlerse, çocuk, ilkokula başlayana kadar yarım gün çalışma hakkı tanınabilecek. Hatta bu imkândan çocuğu olan erkek memurlar da faydalanabilecek.

Eğer böyle bir yönetmelik çıkarsa kimlerin bu haktan yaralanacağı Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenecek ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.  

yarı zamanlı çalışma

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500