Yeni Üniversiteye Geçiş Sistemi YKS İçin Son Düzlem
Güncelleme 

Yeni Üniversiteye Geçiş Sistemi YKS İçin Son Düzlem

Üniversiteye geçiş sınavı olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) yerini son zamanlarda adını duyduğumuz ve açılımı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı olan YKS ye bırakmış durumdadır. Bu sistem YGS ve LYS sınavlarını tek hafta sonunda bitirmeyi planlamaktadır. Bu şekilde öğrencilerin daha verimli ve stres yapmadan çalışacaklarını düşünen Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) , radikal bir karar ile iki sınavı birleştirdi.

Yeni Üniversiteye Geçiş Sistemi YKS İçin Son Düzlem
Yeni Üniversiteye Geçiş Sistemi YKS İçin Son DüzlemSadece sınavları birleştirmekle kalmayan ÖSYM soru sayılarında da değişikliğe gitmiştir. İlk önce TYT diye adlandırılan Temel Yeterlilik Testini 40 Türkçe, 40 Matematikten oluşturacakken gelen tepkiler neticesinde bu sınavı 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilgiler, 40 Matematik ve 20 Fen Bilimlerinden oluşturmaya karar vermişlerdir. Bahsettiğim Sosyal Bilgiler şunlardan oluşmaktadır: Coğrafya (5), in Kültürü ve Ahlak Bilgisi (5), Felsefe (5) ve Tarih (5) derslerinden oluşmaktadır. Fen Bilimleri ise: Biyoloji (6), Fizik (7), Kimya (7) derslerini içermektedir. TYT 23 Haziran Cumartesi sabahı yapılacaktır. Eskiden 160 soru olan YGS, TYT ile 120 soru olmuştur ve bu 120 soru için 135 dakika süre verilecektir.

Alan sınavı olan YKS 24 Haziran Pazar günü sabahtan yapılacaktır. YKS önceki sistem gibi sayısal, eşit ağırlık, sözel ve dil olmak üzere dört bölüme ayrılmaktadır. YÖK’ten gelen bir açıklamaya göre sorular eski sistemdeki gibi değil; anlamaya, bilgiyi ölçmeye ve yorumlamaya, karşılaştırma ve çıkarım yapma yeterliliği gibi ölçütlere bağlı olarak öğrenciler değerlendirmeye tabi tutulacaklardır. İki sınavın fiyatının da 120 lira civarında olması bekleniyor.

Üniversiteye Geçiş Sistemi ÖSYM YKS

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500