Taşeron Kadro İstihdamında Son Gelişme
Güncelleme 

Taşeron Kadro İstihdamında Son Gelişme

Kadroya geçmeyi bekleyen taşeron çalışanları için yasal düzenlemelerde son noktaya gelindi. Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron çalışanlar için yapılacak sözlü ve yazılı sınav sonrası aldıkları puanlar neticesinde sınavı başarılı olanların kadroya alınacağını belirtti.

Taşeron Kadro İstihdamında Son Gelişme
Taşeron Kadro İstihdamında Son GelişmeYazılı sınav soruları matematik, Türkçe, tarih, coğrafya, yurttaşlık bilgisi, Atatürk ilke ve inkilapları, fen bilimleri konularını kapsamaktadır. Yazılı sınavdan 10 üzerinden 6 puanı alanlar sözlü sınava girme hakkı kazanmaktadır. Sarıeroğlu, sınav sorularının kolay olduğunu ve yapılacak işe göre basit olduğunu belirtti. Aynı zamanda kadroya alınacak taşeron işçiler rutin bir güvenlik soruşturmasından geçmektedir. 15 Temmuz sonrası ülkemizde yaşanan olaylardan dolayı kadroya alınacak tüm personeller için zorunluluk hale getirilmiştir. 900 bin kişiyi ilgilendiren taşeron düzenlemesinde 450 bin taşeron işçiye kadro verileceği müjdesi verildi. Çalışma Bakanı Sarıeroğlu, 3 ay içerisinde amaçlarının kadroya geçirmek olduğunu ve bunun içinde genel kurulun kabulü sonrası başlanacağını belirtti. Aynı zamanda eğitim kriterleri ve yaş sınırı da aranmayacak. Emeklilik yaşına kadar kamuda görev alabilecekler.

Taşeron kadrosundan memur kadrosuna geçmek için KPSS şartı aranmayacak. Bu sınav yerine kendi bünyelerinde yapılacak sınav ile kadro istihdamı sağlanacak. Geçici mevsimlik çalışan işciler için de yeni bir düzenlemeye gidildi. Bu çalışanlar için dört ay daha çalışma süreleri uzatıldı. Mevcutta çalışanları ilgilendiren bu yasalar emekli olanları kapsamamaktadır. Ancak emekliliklerine bir yıl kalsa dahi bu yasadan faydalanabilecekler.

taşeron işçi sözleşmeli personel Sözleşme Taşeron işçiler kamu çalışanları

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500