Okul çağındaki çocuklarda beslenme
Güncelleme 

Okul çağındaki çocuklarda beslenme

Sağlıklı beslenemeyen çocuk dikkatini toplamakta zorluk çeker, derslere konsantre olamaz. Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenme okul başarısını doğrudan etkiler.

Okul çağındaki çocuklarda beslenme
Okul çağındaki çocuklarda beslenmeOkulların açılmasıyla birlikte evdeki düzenli beslenme programları aksayan öğrencilerin gün içinde tükettikleri besinlere dikkat etmek gerekiyor. Eğitim hayatındaki başarıyı da etkileyen sağlıklı beslenme nedeniyle uzmanlar kahvaltı ve beslenme çantası hazırlamada annelerin biraz daha özenli davranmalarını öneriyor. 

“Aç kalmasın yeter” mantığıyla hazır kek, poğaça, bisküvi, meyve suyu gibi gıdalara yönelmek bu ürünler yüksek miktarda yağ ve kalori içerdiğinden ve insülin düzeyini bozduğundan hiç sağlıklı değil. Diş çürüklerinden obeziteye kadar uzayan büyük sağlık sorunları da yine bu hazır gıdalardan kaynaklanmaktadır. 

Genellikle çok erken kalkan çocukların kahvaltı yapmaları mümkün olmayabiliyor. Bu durumda birkaç ceviz-badem yemesi ve bir bardak süt içmesi sağlanabilir. İlaveten bir kaşık pekmez ya da bal verilebilir. Ceviz çocukların zihinsel gelişimini olumlu etkilemektedir. Hatta beslenme çantasında da ceviz bulundurmalı, gün içinde tüketmesi sağlanmalıdır. Cevizde bulunan elzem yağ asitleri, yetişkinlerde Alzheimer’a karşı koruyucuyken, çocuklarda beyin fonksiyonlarını destekler. 

Sinir hücresi sağlığı için günlük olarak alınması gereken B vitaminleri,  hafıza ve beyin fonksiyonlarında görevli olduğu bilinen önemli minerallerden demir ve çinko da ceviz de bulunmaktadır. 

Süt yerine taze sıkılmış meyve suyu, beyaz peynir, haşlanmış yumurta, tam tahıllı ekmek ile de sağlıklı bir kahvaltı menüsü hazırlanabilir. Ancak erkenden servis ile yollara düşen çocuklar kahvaltı için pek istekli olmayabilir. Beslenme çantasına koyacağınız peynirli sandviç ile kahvaltıyı okulda tamamlayabilir. Böylece gün içinde açlık, mide bulantısı, dikkat eksikliği gibi sıkıntılar yaşamadığı gibi ani düşen kan şekeri nedeniyle abur cubura da yönelmez. 

Beslenme çantasında mutlaka yer alması gereken besinlerden biri de meyvedir. Vitamin açısından zengin, mevsim meyvelerinden olmasına özen gösterilmelidir. 

İlle de meyve suyu istiyorsa beslenme çantasına evde sıkıp hazırladığınız meyve suyu ya da ev yapımı limonata koyabilirsiniz. Aynı şekilde yazdan dondurulmuş vişne, çilek gibi kırmızı meyveleri az şekerle haşlayıp, şerbet yapılabilir. Soğutup bu şerbetten meyve suyu niyetine çantasına koyabilirsiniz. 

Öğle yemeği için evde hazırlanmış köfte ya da tavuk ile hazırlanan bir sandviç de çocuğu tok tutar ve sağlıklı bir öğün sağlar. Sandviçin içine marul ya da roka yaprakları da ekleyerek daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Ayran ile tüketeceği bu sandviç çocuğu tüm gün zinde ve tok tutacaktır. 

Unutulmamalıdır ki; yeterli ve dengeli beslenemeyen çocuk dikkatini toplamakta zorluk çeker, öğrenme yeteneği azalır ve derslere konsantre olamaz.

Kaynak:habersaglik.com.tr

Okul çağındaki çocuklarda beslenme beslenme dengeli beslene beslenme çantası Diş çürükleri sağlıklı beslenme

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500