Son Zamanların Tartışılan Konusu: Taşeron İşçilik
Güncelleme 

Son Zamanların Tartışılan Konusu: Taşeron İşçilik

Uzun zamandır Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla başlatılan ve yaklaşık 900 bin kişiyi ilgilendiren taşeron işçilerin kadroya geçişi ile ilgili konular yavaş yavaş açığa çıkıyor.

Son Zamanların Tartışılan Konusu: Taşeron İşçilik
Son Zamanların Tartışılan Konusu: Taşeron İşçilik 

2017 tarihinde göreve başlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU tarafından yapılan açıklamaya göre gerekli çalışmaların yapıldığı ve paydaşlar ile görüşüldükten sonra gerekli açıklamaların yapılacağı ifade edildi.

Taşeron işçilik nedir?

Kurumun ihtiyacı olan bir hizmeti almak üzere, bir firma ile anlaşması neticesinde bu firmada çalıştırılan fakat esasen işletmenin hizmetinde olan maliyetleri minimize eden temizlik elemanı, güvenlik görevlisi, maden işçisi olduğu gibi bazen de kimi kamu kurumlarında destek eleman olarak çalıştırılan işçilere taşeron işçi denir.

Merkezi yönetim kapsamında, belediyelerde ve geçici mevsimlik işlerde çalışanlar olmak üzere üç farklı taşeron işçi vardır. Düşünülen taslakta ilk grupta yer alan yani genel bütçe ile düzenlenip Merkezi yönetimlerde çalışanların 4d şeklindeki kadrolu işçi pozisyonuna hiçbir şart olmadan geçmeleri, daha sonra ikinci grupta yer alan yani belediyelerde ve il özel idarede çalışanların kadroya geçişi, en sonda da mevsimlik işçilerin kadroya geçişi yer almaktadır. Bir sınavın olup olmayacağı kesin olarak bilinmese de güvenlik tahkikatı yapılacağı bilinenler arasındadır. Yine mevcut maaşları ve kazanmış oldukları hakları koruyarak kamuya geçecekleri yapılan açıklamalardan anlaşılmaktadır.

Geçişler ne zaman olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU Maliye bakanlığı ile gerekli sunumun Başbakan’a gerçekleştirildikten ve bütçe görüşmelerinin ardından sürecin başlatılacağı müjdesini verdi.


 


 

Taşeron işçilik Taşeron

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500