Yeni Üniversite Sınavında 2. Oturum, LYS Gibi Olacak
Güncelleme 

Yeni Üniversite Sınavında 2. Oturum, LYS Gibi Olacak

YGS ve LYS ‘nin kaldırılmasının ardından herkes merak ile yeni sınav sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nın nasıl olacağını bekliyor. Yeni sistemde sınav iki güne bölünüp içerdiği soru sayısı artırılacak.

Yeni Üniversite Sınavında 2. Oturum, LYS Gibi Olacak
Yeni Üniversite Sınavında 2. Oturum, LYS Gibi Olacak 

 Gün geçtikçe sınav sistemi ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Yeni sistem ile ilgili İlk bilgiler Yükseköğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Yekta Saraç tarafından açıklanmıştı.

Sınavı yapacak olan ÖSYM Kurumu Başkanı Prof. Mahmut Özer bir televizyon kanalında yaptığı mülakattaki açıklamasına göre, TYT ( Temel Yeterlilik Testi ) puan hesaplamasında her testin soru sayısı ile orantılı ağırlığı olacağını ifade etti. Prof. Mahmut Özer, "Şu an için ikinci oturuma yönelik örnek soru yok. Fakat LYS'den farklı olmayacak" dedi.

Ayrıca ikinci oturum ile ilgili örnek soruların da yayınlanmayacağını ifade etti. Eğer İkinci oturumda LYS’den farklı olmayacak ise neden yeni bir sınav sistemi tartışması ile sınava girecek öğrencilerin zihinlerinin meşgul edildiği ise merak konusu.

Öğrenciler daha önce LYS-1, LYS-2, LYS-3 ve LYS-4 olmak üzere 4 ayrı oturumda 4 sınava giriyordu şimdi ise ikinci oturumda sadece tek bir sınava girecek.

Peki YKS başvuruları ne zaman yapılcak?

ÖSYM tarafından duyurulan 2018 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi’ne göre YKS Sınavı 23-24 Haziran 2018’de başvuruları ise 1-21 Mart 2018 tarihleri arasında yapılacak. Yüksek öğretim Kurumları sınavı sonuçları ise takvime göre 31 Temmuz 2018 ‘de açıklanacak.

Adaylar TYT ile ilgili örnek kitapçığa ve başvuru bilgilerine www.osym.gov.tr adresinden ulaşabilecek.


 


 


 


 


 

YÖK Temel Yeterlilik Testi lys

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500