Devlet Çalışanların Meslek Kodlarını Bilecek
Güncelleme 

Devlet Çalışanların Meslek Kodlarını Bilecek

2006 yılındaki torba yasa ile gelen meslek kodları uygulamasında bu güne kadar herhangi bir zorlama yokken, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren bu değişecek. Artık Devlet çalışanların ne iş yaptığını bilecek. Bu tarihten itibaren çalışanların meslek kodlarını bildirmeyenlere yaptırım uygulanacak.

Devlet Çalışanların Meslek Kodlarını Bilecek
Devlet Çalışanların Meslek Kodlarını Bilecek 

     

     Yetkililerin ilk kez çalışanların ne iş yaptığına dair tam olarak bir bilgisi olacak. Birçok işyeri çalışan personelin meslek bilgilerine dair bilgileri iletmek zorunda kalacak. Mevzuata göre; tüm mesleklerin belirlenmiş özel kodları var. Bu özel kod numaraları Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirildiğinde koda göre çalışanlar gruplandırılacak. Bu uygulama en çok kayıt dışı olanlarla ve ücretlerin saklanmasıyla mücadele edecek. 2016 yılında çıkarılan torba yasayla da çalışanların meslek kodlarını bildirmeyenlere veya gerçeğe aykırı bildirenlere para cezası verilmesine karar verildi. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren zorunlu olacak meslek kodlarının,  ücretlerin sorgulanabilmesi açısından kolaylık getirmesi bekleniyor.

     Bu uygulamanın uzun vadede meslek grupları hakkında yararlı olacağı belirtiliyor. Halen altı milyondan fazla insanın asgari ücret karşılığı çalıştığı düşünülürse, piyasanın genel olarak gidişatına bu uygulama ile fayda sağlanması bekleniyor. Çalışanların meslek kodlarını bildirme uygulaması, vasıflı olan bir kişinin normal koşullardan daha az ücretle çalıştırılması ya da çalışanların gerçek ücretlerinin saklanması hususlarında oldukça etkili olacak demektir. SGK’ya bildirilen kodlarla çalışma hayatının netleşmesi sağlanacak. Ayrıca bu elde edilen bilgilerde birçok verinin sağlıklı yürütülmesini sağlayacak.

meslek kodları

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500