İl Eğitim Tarihi Müzesi Açıldı
Güncelleme 

İl Eğitim Tarihi Müzesi Açıldı

Geçen yıllara ait olan diploma ve karne örneklerinin, ders kitaplarının ve bir takım dökümanların sergilendiği İl Eğitim Tarihi Müzesi Ankara Lisesi’nde açıldı. Müzede ayrıca eski senelerden kalma radyo ve piyano gibi müzik aletleri ile daha birçok eşya sergilenmektedir.

İl Eğitim Tarihi Müzesi Açıldı
İl Eğitim Tarihi Müzesi Açıldı 

Ankara’da açılan bu tarihi müze, eğitim ve öğretim tarihine adeta ışık tutmaktadır. Geçmiş senelere ait diploma ve karne örnekleri görülmeye değerdir. Ankara Lisesinde okuyan öğrencilerin, milli ve kültürel değerleri öğrenmeleri için kurulan İl Eğitim Tarihi Müzesi törenle açıldı. Açılış töreninde bulunan Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, tarihi eser sayılacak eserlerin depolarda tutularak saklanmasını doğru bulmadığını, bunların sergilenmesini ve yeni yetişen kuşaklara aktarılması gerektiğini belirtti. Ayrıca yeni yetişen gençlerimizin manevi ve kültürel değerlerimizi yakından tanıması ve benimsemesi için önem taşıdığını ifade etti. Bildiğimiz gibi müzeler birçok kültürün ve tarihi eserin bir arada harmanlanarak sergilenmesi açısından oldukça önem taşımakta. Müze öğrencilerin eski ders kitaplarını, dökümanları ve karneleri görmeleri, tanımaları açısından bir örnek teşkil etmektedir.

İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı Türkiye’deki müzelerin yeteri kadar ziyaret edilmediğini ve ülkemizde her ilde açılan eğitim müzelerinin, gençlere tarihi eserleri gezme alışkanlığını kazandıracağını vurguladı. Eğitim ve öğretime şahitlik eden tarihi eserlerin sergilendiği İl Eğitim Tarihi Müzesi törenle ziyaretçilere açıldı. Milli Eğitim Bakanlığınca 81 ildeki müzelerin eğitim amacıyla kullanılması çalışmalarına başlandı.

 


 


 


 


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500