Sanatçılardan Cumhurbaşkanlığı’na Rica
Güncelleme 

Sanatçılardan Cumhurbaşkanlığı’na Rica

Devlet Opera ve Balesi’nde görev alan misafir sanatçı olan oyuncu, balet, müzisyen ve daha birçok alanda görev alan kişiler ve sanatçılar Cumhurbaşkanlığı’na kadro istediklerini belirten bir mektupla seslendi. Yazdıkları mektupta konumlarının ne olduğu konusunda sıkıntı yaşadıklarını ne memur ne de işçi olmadıklarını belirten sanatçılar, bu konuda hükümetten yardım istemişlerdir.

Sanatçılardan Cumhurbaşkanlığı’na Rica
Sanatçılardan Cumhurbaşkanlığı’na Rica 

 

Devlet Opera ve Balesi Misafir sanatçıları başta olmak üzere atölye elemanları ve sahne için görev alan yardımcı kişiler birleşerek Cumhurbaşkanlığına mektup yazmışlardır. Mektubun genel içeriğinde bahsedilenler ise, ülkemiz şartlarında bu konumda olan yaklaşık yedi yüze yakın sanatçı ve yardımcı personelin olduğu belirtilmiştir. Ayrıca mektupta süresiz kadroları olmadan sözleşmeli olarak görev aldıklarını aktarmışlardır. Çıkarılan yasaya bu görevdeki kişilerin dâhil edilmediğinden dolayı kendilerini işçi olarak görmediklerini ve bulundukları pozisyon gereği memur da olmadıklarını yazmışlardır. Yasa çıkmadan önce çalışan sözleşmeli personellerin memur olacağına ilişkin yayınlardan umutlu olduklarını, fakat çıkan yasa ile birlikte hüsrana uğradıklarını ifade etmişlerdir.

Hangi sınıfa mensup olduklarını bilemeyen misafir sanatçı ve görevli personeller kendilerine deyim yerindeyse ‘taşeron sanatçı’ unvanını yakıştırmış durumda. Mektupta adı geçen kişiler arasında neredeyse emekli olabilecek kadar emeğini bu işe vermiş kişilerin de sözleşmeli olarak devam eden çalışmaları bulunmaktadır. Ülke genelinde yedi yüz kişi olan misafir sanatçı, atölye ve sanatsal yardımcıların kadroya alınması devlet için oldukça kolay bir adım olurken, kadroya alınan kişiler içinse oldukça umut vadeden bir durum olduğunu belirtmişlerdir.  

Devlet Opera ve balesi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500