Lise Tercihlerinde Son Durum


Lise Tercihlerinde Son Durum

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yaptığı açıklamalar doğrultusunda liselere giriş sisteminde güncellenen ayrıntıları açıklamıştır.

Lise Tercihlerinde Son Durum
Lise Tercihlerinde Son Durum Cengiz Bostancı

Yeni liselere giriş sistemine göre, sınav olmadan mahalli olarak yaptırılacak kayıtlar Anadolu İmam Hatip Liseleri, Mesleki Teknik Anadolu Liselerini kapsayacaktır. Liselerin oldukça büyük bir kısmı mahalli olarak öğrenci kabul edecek durumda Eğitim ve Kayıt Bölgeleri oluşturulmuştur. Buralarda öğrencinin adres ve ortaokul olarak bazı sınıflandırmalar yapılmış olacaktır.

Öğrenciler, lise tercihlerini yaparken daha önce açıklanan kanun gereği beş tane mecburi tercih hakkına sahip olacaklardır. Ortaokuldan mezun olan öğrencilerden yaklaşık bir milyon seksen bin tanesi sınavsız bir şekilde okuluna yerleşecektir. Sadece yüz bin kadar öğrenci ise sınavla yerleşilen bir lisede eğitim görmeye hak kazanacaktır. Eğitim bölgeleri konusunda kafaları karışan velilere de bir açıklama bakandan gelmiştir. Buna göre, eğitim ve kayıt bölgeleri Çocuklar mezun olmadan önce e-okul bünyesinde öğrenci velilerine açıklanacaktır. Bu durum akabinde tercih yapan öğrencilerin Temmuz ayı bitiminde sonuçlar ilan edilerek kayıtlarını nereye yaptıracakları konusunda bilgilendirilmiş olacaklardır. Mahalli olarak, sınavsız olarak bir okula yerleşmiş olan bir öğrenci eğer isterse evine daha yakın bir liseye geçiş yapma hakkına da sahip olacaklardır. Kayıtların yapılmasından sonra boş kalan kontenjanlar için aynı sistem uygulanarak yerleştirme yapılacağını aktarmıştır.

Yapılan açıklamada hiçbir öğrencinin açıkta kalma gbi bir durumla karşı karşıya kalınmayacağı açıklanmıştır. Öğrencinin tercih sırası veya ikametgâhına ve birkaç maddeye göre muhakkak ki bir okula yerleştirmesi yapılacaktır.  

e-okul
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500