Öğrenciler 9 Zayıfla Sınıfı Geçiyor
Güncelleme 

Öğrenciler 9 Zayıfla Sınıfı Geçiyor

Öğrencilerin ilk ve orta öğretim kurumlarında 8 - 9 zayıfa kadar sınıfı geçmesi, özürsüz yapılan devamsızlıkların sürekli idare tarafından silinmesi eğitim kalitesini düşürdüğünü ifade eden eğitimciler okumak istemeyen öğrencilerin okulda tutulmaması gerektiği açık öğretim ve mesleki eğitim kurumları gibi yerlere yönlendirilmesi gerektiğini düşünmekteler.

Öğrenciler 9 Zayıfla Sınıfı Geçiyor
Öğrenciler 9 Zayıfla Sınıfı GeçiyorÖğrencinin bütün ana dersleri zayıf ama bazı derslerin yüksek notları ile ortalama (50.01’i aşan) üzerinden sınıf geçiyor. Bu da eğitim – öğretim kalitesini kötü etkiliyor. Bu konuda acil tedbirler alınması gerektiği düşünen eğitimciler, bunların en başında geleni okumak istemeyen öğrenciyi gerekli yönlendirmeler yapıldıktan sonra okulda zorla tutmamak olduğunu, okumak isteyen diğer öğrencilere de engel olmaması gerektiğini vurguluyor.

İlkokul 1. sınıftan lise son sınıfa kadar sınıf geçme sistemi yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade eden eğitimciler, okuma yazmayı öğrenmeden kesinlikle öğrencinin bir üst sınıfa geçirilmemesi gerektiğini ve bunun da veli isteğine bırakılmamasını, zira çocuğun zaten üst sınıflarda okuma yazma öğrenme ihtimali neredeyse yok denecek kadar az olduğunu ifade etmekteler.

İlerleyen yıllarda kademeli olarak belli standardı yakalayamayan öğrenci tekrara kalmalı. İlkokulda bu standart okuma yazma olmalı, ortaokulda da bir sınır olmalı temel derslerden herhangi birini geçememişse kesinlikle sınıfta kalmalı. Bu ve benzeri istekler eğitim camiası çalışanlarının eğitim -öğretim kalitesini artırmak için düşündükleri ve olmasını arzu ettikleri isteklerdir. Yoksa 12. Sınıfta 4 işlem bilmeyen ve sınavlarda sıfır çeken bir neslin yetişmesini göz göre göre kabul etmiş oluyoruz.


 


 

sınıf geçme sınıf geçme sistemi sınıf geçme notu lise sınıf geçme hesaplama lise sınıf geçme yönetmeliği

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Muallim     2017-12-19 Çok yerinde bir yazı olmuş... Karne yaklaştıkça öğrencilerin hocam 1 puan hocam 2 puan demelerinden gına gelecek ya da dönem boyunca hiç gelmeyen veliler ziyarete gelecek